هنروتجربه:امروز (۲ تیر ۱۳۹۴) خبرهای منتشر شده درباره گروه هنر و تجربه را در رسانه‌ها با هم مرور می‌کنیم.

در بخش فیلم‌ساز ماه‌ سینمای ایران این شماره از ماهنامه سینمایی ۲۴، به بهانه‌ اکران فیلم «کپی برابر اصل» در گروه هنر و تجربه پرونده‌ای درباره‌ عباس کیارستمی و تجربه‌های اخیرش منتشر شده‌است. در این پرونده‌ مفصل یحیی نطنزی، روبرت صافاریان، شهرام مکری، امیر پوریا، محسن آزرم، سوسن شریعتی و… ویژگی‌ها و خصوصیات فیلم‌ها و فعالیت‌های عباس کیارستمی در عصر دیجیتال را بررسی کرده‌اند. مرتضی فرشباف، فائزه عزیزخانی و آناهیتا قزوینی‌زاده هم یادداشت‌هایی در مورد تجربه‌ حضور در کلاس‌های آموزشی کیارستمی نوشته‌اند. جدول ستاره‌های منتقدان به فیلم‌های کیارستمی هم در این پرونده منتشر شده است.

هم‌چنین روزنامه مردم سالاری نیز به بهانه زادروز عباس کیارستمی به تاریخچه آثار فیلم‌سازی او پرداخته‌است.

روزنامه شرق نیز به بهانه راه‌یابی فیلم «دریا و ماهی پرنده» به جشنواره مسکو با مهرداد غفارزاده به گفت‌وگو نشسته است. این فیلم در بخش هنر و تجربه سی‌وسومین جشنواره فیلم فجر به نمایش درآمد. او در این گفت‌وگو درباره حضورش در مسکو می‌گوید:« جشنواره مسکو یکی از قدیمی‌ترین و معتبرترین جشنواره‌های جهانی است که اعتبار بالایی در سطح بین‌المللی دارد.این جشنواره از ابتدا یکی از مهم‌ترین گزینه‌های ما بود. البته ما برای کن و برلین و جشنواره‌های الف دیگری هم پیش قدم شدیم که فیلم پذیرفته نشد. به هرحال، انتخاب فیلم دریا و ماهی پرنده در میان ۱۲ فیلم جشنواره بسیار مهم بوده و می‌تواند منجر به دیده شدن اثر در سطح جهانی شود. » هم‌چنین او درباره اکران فیلم در گروه هنر و تجربه توضیح داد:« من به بخش هنر و تجربه علاقه‌مندم و به نظرم فیلم دریا و ماهی پرنده می‌تواند در این بخش قرار گیرد. اگرچه در جشنواره فجر شنیده‌های این بوده که فیلم ابتدا برای سودای سیمرغ انتخاب شده بود و مورد توجه هیات انتخاب هم قرار داشت و به دلایلی نامشخص در لحظه آخر از این بخش خارج شد. »

در صفحه فرهنگ و هنر روزنامه جام جم گپی کوتاه با پیمان حقانی کارگردان فیلم «۳۱۶» منتشر شده است که او در این گفت‌وگو درباره ایده فیلمش توضیح می‌دهد:«در این ۱۵ سالی که فیلم می‌سازم، همیشه به محدودیت‌هایی که سینمای ایران را از واقعیت زندگی دور می‌کند، فکر کرده‌ام. همین دغدغه مرا به ایده و فرمی رساند تا بتوانم از واقعیت زندگی پیرامونمان بهره بگیرم. در واقع با این ساختار و شیوه روایت و تکیه بر کفش‌ها، شخصیت پردازی و روند تاریخی را تلفیق کردم تا به نتیجه مطلوبی در این خصوص برسم. » او درباره شروع کار تازه‌ای از خود می‌گوید:« یک فیلم‌نامه جنگی و به شدت قصه‌گو، منتهی با فرم جدید دارم که امیدوارم بتوانم بعد از ثابت کردن برادری‌ام، برای ساخت آن مورد حمایت قرار بگیرم. »

خبرگزاری مهر نیز به خبر اکران فیلم «بهمن» آخرین ساخته مرتضی فرشباف در گروه هنر و تجربه پرداخته است.فرشباف درباره اکران فیلمش به خبرنگار مهر توضیح داده است:« در نظر دارم فیلم سینمایی بهمن را پاییز ماه در گروه سینمایی هنر و تجربه اکران کنم. فکر می‌کنم این گروه سینمایی در صورتی که سانس‌ها و سالن‌های مناسب در اختیار فیلم قرار دهد، می‌تواند بهترین فرصت برای نمایش فیلمم باشد. به نظرم گروه سینمایی هنر و تجربه بیش از هر چیز نیازمند تبلیغات مناسب است، تبلیغاتی که شرایطی را فراهم کند تا مخاطب از فیلم‌ها، ساعت نمایش فیلم و سالن سینما با خبر باشد.» قصه فیلم بهمن داستان زنی به نام هما از مجرب‌ترین پرستاران بیمارستان است که پیشنهاد شب‌کاری ۱۰ روزه‌ای را می‌پذیرد. هما دچار بی‌خوابی می‌شود و نحوه رویارویی او با کار خود و خانواده چنان می‌شود که در آستانه فروپاشی قرار می‌گیرد.فاطمه معتمد آریا، احمد حامد، مریم شیرازی، امیر نصیری یکتا و شیرین یزدان بخش از جمله بازیگران این فیلم هستند.

روزنامه بانی فیلم نیز خبری از نشست نقد و بررسی فیلم پنج تا پنج به کاگردانی تارا اوتادی که فردا (۳ تیر ۱۳۹۴) در خانه هنرمندان برگزار می‌شود، منتشر کرده است.

گپی کوتاه با سیامک صفری به بهانه ایفای نقش در فیلم «اعترافات ذهن خطرناک من» در روزنامه همشهری به چشم می‌خورد.او درباره حضورش در فیلم هومن سیدی می‌گوید:« فیلم‌نامه را دوست داشتم و به پیشنهاد سیدی بازی در آن را پذیرفتم. فیلم در مقایسه با دیگر آثار سینمایی ایران فضا و روایتی کاملا متفاوت دارد و یک تجربه جدید در سینمای ایران است. بازیگری مولفه‌ای نیست که بخواهیم آن را از رندگی جدا بدانیم و دراین فیلم هم نقش براساس تخیل کارگردان و من بازیگر شکل گرفت. «اعترافات ذهن خطرناک من» قرار است بعد از ایام تعطیلات شهادت حضرت علی (ع) در گروه هنر و تجربه اکران شود.