هنروتجربه:امروز (۳ تیر ۱۳۹۴) صفحات فرهنگ و هنر مطبوعات کشور را با خبرهای مرتبط با گروه هنر و تجربه مرور می‌کنیم.

روزنامه جهان اقتصاد به حضور فیلم «دریا و ماهی پرنده» به کارگردانی مهرداد غفارزاده در جشنواره مسکو پرداخته است.این فیلم در جشنواره سی‌وسوم فیلم فجر در بخش هنر و تجربه به نمایش درآمد.

روزنامه قانون به بهانه اکران فیلم «فردا» در گروه هنر و تجربه با مهدی پاکدل، یکی از کارگردانان این فیلم به گفت‌وگو نشسته است. پاکدل در گفت‌وگویش درباره اکران فیلمش در گروه هنر و تجربه می‌گوید:« تا پیش از راه‌اندازی این گروه سینمایی، اصولا فیلم‌سازان مستقل و فیلم اولی هیچ‌وقت صدایشان به جایی نمی‌رسید و امکان اکران عمومی برای فیلم‌هایشان مقدور نبود. همانطور که می‌دانید یکی از ارکان اصلی هر فیلم و تئاتری، حضور مخاطب و دیده شدن توسط تماشاچی است و بدون مخاطب ارزشی ندارد. در این وانفسای سینمای داخلی و مافیای اکران هیچ کورسوی امیدی برای اکران فیلممان نداشتیم. خوشبختانه با فعال شدن گروه هنر و تجربه، اتفاق خوش یمنی در سینمای ما رخ داد، به اعتقاد من فیلم‌هایی که در این گروه اکران می‌شوند آبروی سینمای ما هستند و می‌توان به آن‌ها افتخار کرد. وگرنه سینمای تجاری که در هر کشوری وجود دارد و مخاطب طبیعی خود را دارد.آن چیزی که باعث افتخار سینمای هر کشوری است همین فیلم‌های تجربی و آوانگارد هستند. طی این مدت فیلم‌های خیلی خوب دیگری در این گروه اکران شدند که خودم مدتی بود دلم می‌خواست به جای تماشای آن‌ها در منزل، در یک فضای سینمایی همراه مردم بنشینم و ببینم. خوشبختانه حالا این امکان به وجود آمده و می‌شود فیلم‌های خوبی که تربیت‌کننده سینمای کشور هستند و آینده یک سینمای قدرتمند را شکل می‌دهند در این گروه سینمایی به تماشا نشست. »

خبر اکران فیلم «بهمن» به کارگردانی مرتضی فرشباف که در جشنواره سی‌وسوم به نمایش درآمد، در گروه هنر و تجربه خبری هم در روزنامه‌های ابرار و هنرمند منتشر شده است.

خبرگزاری سینمای ایران نیز به خبر اکران فیلم «تاج محل» به کارگردانی دانش اقباشاوی در گروه هنر و تجربه اشاره کرده است.دانش اقباشاوی کارگردان جوان سینمای ایران سال ۹۱ فیلم تاج‌محل را مقابل دوربین برد اما این فیلم بعد از گذشت سه سال و باوجود دارا بودن مجوز اکران هنوز نتوانسته به نمایش عمومی دربیاید. او توضیح داد:« بعد از تشکیل گروه هنر و تجربه، در شورای سیاست گذاری نام اکران یکسری فیلم‌ها اعلام شد که خوشبختانه با عنایت دوستان نام فیلم تاج‌محل در اکران این گروه قرار داشت. نامه نگاری‌ها توسط حوزه هنری و تهیه‌کننده این فیلم آقای میرکریمی با گروه هنر و تجربه انجام شده اما هنوز زمان اکران فیلم به ما اعلام نشده است. به محض اعلام زمان نمایش، ما هم مقدمات اکران فیلم را آغاز می کنیم. » تاج‌محل به نویسندگی دانش اقباشاوی و کریم نیکونظر به تهیه‌کنندگی سید رضا میرکریمی ساخته شده و پریوش نظریه، جهانگیر میرشکاری، عبدالجبار اقباشاوی و… از یازیگران این فیلم هستند.