هنر و تجربه: مستندی از دوران حرفه‌ای ۵۰ ساله کن لوچ، کارگردان مطرح انگلیسی و برنده نخل طلای کن، به کارگردانی لوئیس آزموند ساخته می‌شود.

انستیتو فیلم بریتانیا با همکاری بی‌بی‌سی فیلمز به عنوان حامیان اصلی این مستند سینمایی شناخته می‌شوند. لوئیس آزموند، کارگردان «اسب زیرک» که با این فیلم برگزیده جشنواره ساندنس شده بود، لحظات سخت و مشقات کن لوچ در راه فیلم‌سازی را جلوی دوربین می‌برد. او امسال با «اسب زیرک» در بخش رقابتی مستند جشنواره ساندنس، جایزه بهترین فیلم از نگاه مخاطبان را گرفت؛ مستندی که در مورد یک اتحادیه اسب دوانی در روستای کوچکی در ولز است که بزرگان جهانی این رشته را به مسابقه‌ای فرا می‌خواند.

آزموند جایگزین جیم لوچ، پسر کن لوچ شد که در ماه اکتبر گذشته اعلام شده بود  کارگردان این مستند است. ربکا اوبراین، تهیه کننده قدیمی و طولانی مدت فیلم‌های کن لوچ در این باره می‌گوید:«جیم (لوچ) در نهایت تصمیم گرفت تا به دلیل مسائل شخصی و خانوادگی این کار را نکند. آزموند فیلم‌ساز با بینش و جایگزین ایده‌آلی است». در این مستند، مصاحبه‌هایی با خود لوچ، همکاران و منتقدان او انجام شده و تصاویری آرشیوی از گذشته و خاطرات دوران فیلم‌سازی این کارگردان استفاده می‌شود. همچنین از برخی یادگارهای وی که هم اکنون در آرشیو انستیتو فیلم بریتانیا قرار دارد رونمایی می‌شود.

دوران فیلم‌سازی کن لوچ ۸۰ ساله با حواشی زیادی از جمله به راه افتادن کمپین مبارزه با بی‌خانمانی به خاطر فیلم «کتی به خانه بیا» در سال ۱۹۶۶، اعتراض مطبوعات راست‌گرای انگلیس به فیلم برنده نخل طلای «بادی که در مرغزار می‌پیچد» در سال ۲۰۰۶ و مبارزه با سانسورچی‌ها بر سر زبان استفاده شده در فیلم «شانزده سالگی شیرین» در سال ۲۰۰۲ آمیخته بوده است.

به گفته تهیه کننده، فیلم‌برداری مستند کن لوچ ماه آینده شروع می‌شود.

 

منبع: اسکرین دیلی

برچسب‌ها: