هنر و تجربه: آوا دوورنای کارگردان فیلم تحسین شده «سلما»، فیلم ابرقهرمانی کمپانی مارول به نام «پلنگ سیاه» را جلوی دوربین می‌برد. او به اولین زن سیاه پوستی تبدیل می‌شود که فیلمی برای مارول می‌سازد.

بدین ترتیب دوورنای جا پای کسانی چون کنت برانا، جان فاورو و جاس ودون می‌گذارد که پس از فیلم‌سازی مستقل، راه به ساخت فیلم‌های پرهزینه استودیوی باز کرده‌اند. این حرکت کمپانی مارول در راستای افزایش تنوع در پروژه‌هایش است. قبل از این هم خبر بازی ادریس البا در فیلم «تور» منتشر شده بود که انتقادهایی را به خاطر استفاده از بازیگر سیاه پوست در این فیلم مطرح کرده بود. اولین بار، کمپانی مارول با استخدام وسلی اسنایپس در فیلم «تیغ» در دهه ۹۰، یک بازیگر سیاه پوست را نقش اول فیلمش کرده بود. پلنگ سیاه، اولین فیلم ابرقهرمانی‌ای است که یک سیاه پوست نقش اصلی آن را ایفا می‌کند؛ شخصیتی که در دهه ۶۰ میلادی به عنوان شخصیت مکمل کاپیتان آمریکا در کتاب‌های مصور مارول ظاهر می‌شد و حالا اولین فیلم مستقل بر اساس خود آن ساخته می‌شود.

دوورنای اخیراً در جشنواره جنوب از جنوب غربی به نبود پروتاگونیست‌های سیاه پوست در فیلم‌های هالیوودی اعتراض کرده بود که به نظر می‌رسد صدای او شنیده شده است. گفتنی است «پلنگ سیاه» که جیمز براون را در نقش اصلی دارد سال ۲۰۱۸ اکران خواهد شد.