هنر و تجربه: بیست و نهمین دوره جشنواره فیلم «ایل چینما ریترواتو» (IL Cinema Ritrovato) با نمایش ۴ اثر کلاسیک ایرانی، امروز(۶ تیرماه- ۲۷ ژوئن) در بلونیای ایتالیا آغاز به کار می‌کند.

این جشنواره که سال ۱۹۸۶ میلادی راه اندازی شده، مختص کشف فیلم‌های خاص و کمتر دیده شده‌ای‌ است که به دوران کلاسیک و پیدایش سینما مربوط می‌شود و یکی از بزرگ‌ترین آوردگاه‌های ترمیم و ارائه نسخه‌های جدید فیلم‌ها به شمار می‌آید. به همین دلیل به آن لقب بهشت سینمادوستان و جشنواره کن سینمای کلاسیک داده‌اند. این جشنواره هم‌چنین برای نمایش‌های شبانه فیلم در میدان اصلی شهر، پیاتزا ماجوره، شهرت دارد، جایی که هزاران تماشاگر از ساعت ده شب به تماشای کلاسیک‌های تاریخ سینما روی پرده‌ای می‌نشینند که بخش عمده‌ای از یک ضلع میدان را اشغال می‌کند.

اما نکته جالب حضور  پررنگ سینمای کلاسیک ایران در این دوره از ایل چینما است. در این دوره برای اولین‌بار، فیلم‌خانه ملی ایران با نمایش آثار مرمت شده تازه‌اش، «گاو» داریوش مهرجویی و «اون شب که بارون اومد» کامران شیردل، در کنار نمایش نسخه‌های تازه‌ای از «شب قوزی» و «یک اتفاق ساده» حضور دارد. گفته می‌شود مرمت نگاتیوهای اصل فیلم‌ها به طریق دیجیتال انجام شده‌است.

در این دوره از جشنواره  طی هشت روز، ۴۲۷ فیلم نمایش داده می‌شود که مدت زمان آن‌ها از چند ثانیه (فیلم‌های اولیه تاریخ سینما) تا چهار ساعت و نیم («خاطرات عدالت» ساخته مارسل افولس) متغیر است.

حضور «بنیاد سینمای جهان» که مارتین اسکورسیزی آن را تاسیس کرده و کار آن حفظ میراث سینمایی کشورهای مختلف جهان است هم در این جشنواره شایان توجه است . این بنیاد فیلم‌های کلیدی سینمای کشورهای مختلف را در بولونیا مرمت می‌کند. سینمای ایران هم از این روند بی‌نصیب نمانده و چند سال پیش فیلم «رگبار» بهرام بیضایی توسط آن‌ها مرمت شد. امسال سه مرمت تازه این بنیاد به نمایش درمی‌آیند، اولین فیلم تاریخ سینمای فیلیپین که وارد جشنواره کن شد یعنی «اینسیانگ» به کارگردانی لینو بروکا محصول ۱۹۷۶، یکی از اولین موفقیت‌های جهانی سینمای مراکش به نام «آه روزها!» اثر احمد المعنونی محصول ۱۹۷۸ و «دختر سیاه» به کارگردانی عثمان سمبن ساخته سال ۱۹۶۶.ایل چینما ریترواتو از۶ تا ۱۳ تیر( ۲۷ ژوئن تا ۴ جولای ) برگزار می‌شود.

فیلم‌های اون شب که بارون اومد، یک اتفاق ساده و گاو پیش از این در گروه هنر و تجربه به نمایش درآمده‌اند.