هنرو تجربه: جشنواره فیلم و عکس فناوری و صنعتی با نام اختصاری «فردا» به پاس یک عمر فعالیت حرفه‌ای و تلاش برای اعتلای سینمای مستند، از زنده‌یاد «محمدرضا مقدسیان» تجلیل می‌کند.
نکوداشت محمدرضا مقدسیان با حضور خانواده او و همراه با نمایش تعدادی از فیلم‌های او در این جشنواره برگزار می‌شود. زنده‌یاد مقدسیان خردادماه امسال پس از تحمل یک دوره طولانی بیماری درگذشت.

محمدرضا مقدسیان از پیشگامان سینمای مستند در صدا و سیمای بعد از انقلاب بود. او که کار سینما را با ساخت فیلم مستند «ملحمه آخر» درباره تعزیه‌خوانان دوره‌گرد در سال ۱۳۵۲ آغاز کرد، در دهه شصت از مطرح‌ترین مستندسازان تلویزیون بود و به خصوص برای مجموعه آب و آبیاری سنتی در ایران که در طول سال‌های ۶۲ و ۶۳ ساخت و مجموعه کوره‌پزخانه در سال‌های ۵۸ و ۵۹ شناخته شد و در اوایل دهه هشتاد مستند «گفت‌وگو در مه» را ساخت که از بهترین آثار مستند سال‌های اخیر محسوب می‌شود.

نگارگر، الطافی (۱۳۵۲)، استثمار کودکان و نوجوانان(۱۳۵۸)، خیزاب، سرود دشت نیمور (۱۳۶۶)، در نیمه‌های راه، آنسوی حصار(۱۳۶۸)، مجموعه شگفتی‌های کویر(۷۰-۱۳۶۸)، راز برج کبوتر، آوای دریا (۱۳۷۲)، مجموعه موسیقی مقامی ایران (۷۴-۱۳۷۳)، مای‌سا و ماسان(۱۳۷۴)، شاعر قاصدک‌ها (۱۳۷۵)، صنعت نشر(۸۵-۱۳۸۴) و… از جمله فیلم‌های ساخته شده توسط این مستندساز فقید است.

محمدرضا مقدسیان در طول فعالیت حرفه‌ای‌اش علاوه بر مسئولیت‌های صنفی در خانه سینما، چندین جایزه معتبر داخلی و بین‌المللی مانند جایزه نخست جشنواره مسکو، جایزه ویژه اتحادیه فیلم‌سازان آسیا و اقیانوسیه، سیمرغ بلورین جشنواره فجر، لوح افتخار جشنواره‌های مارسی، شادو (هند)، پراگ، آمستردام، سینما دورئل پاریس و… را کسب کرد.

سومین دوره جشنواره فناوری و صنعتی از هفتم تا نهم مردادماه به دبیری مسعود نجفی برگزار می‌شود. فراخوان این جشنواره تا ۱۰ تیرماه تمدید شده است و علاقه‌مندان می‌توانند آثار خود را در هفت بخش تعیین شده به دبیرخانه ارسال کنند.

برچسب‌ها: