هنر و تجربه: فیلم «۴۵ سال» به کارگردانی اندرو هایگ، جایزه بهترین فیلم انگلیسی شصت و نهمین دوره جشنواره ادینبورگ، موسوم به جایزه مایکل پاول را به خود اختصاص داد.

۴۵ سال، داستان یک زوج مسن در پنج روز منتهی به چهلمین و پنجمین سالگرد ازدواجشان را روایت می‌کند. زندگی این زوج بعد از پیدا شدن جسد همسر اول مرد به صورت یخ زده در مناطق برفی کوه‌های آلپ، دستخوش تغییراتی می‌شود.

جایزه بهترین بازیگر فیلم‌های انگلیسی نیز مشترکا به جیمز کازمو برای نقش آفرینی در فیلم «متون هرمی» و شارلوت رامپلینگ برای «۴۵ سال» تعلق گرفت. فیلم «خاطرات یک دختر نوجوان» اثر ماریل هلر از آمریکا بهترین فیلم بلند بین‌المللی شناخته شد. این فیلم اولین بار سال گذشته در بخش مسابقه فیلم‌های داستانی آمریکایی جشنواره ساندنس به نمایش درآمد و جایزه ویژه داوران برای فیلم‌برداری را از آن خود کرد. در بخش مسابقه بین‌الملل ادینبورگ، فیلم «شیفت شب» به کارگردانی نیکی کریمی نیز حضور داشت.

مستند «وولف پک» برگزیده بخش مستند شد. این فیلم درباره شش برادر است که پدرشان تقریبا در تمام دوران کودکی ارتباطشان را با دنیای خارج قطع کرده بود. «دفتر عکس» به کارگردانی مایک هولبوم هم بهترین فیلم کوتاه شناخته شد.

جشنواره فیلم ادینبورگ از سال ١٩۴٧ شروع به کار کرده‌است و به‌همراه جشنواره کن، بعد از جشنواره ونیز قدیمی‌ترین رقابت‌های سینمایی اروپا به‌شمار می‌آید. امسال در این جشنواره ۱۶۴ فیلم از ۳۶ کشور به نمایش درآمدند که در این میان ۲۴ فیلم اولین نمایش جهانی و هشت فیلم نیز اولین نمایش بین‌المللی خود را تجربه کردند.

شصت و نهمین دوره جشنواره فیلم ادینبورگ از تاریخ ۱۷ ژوئن (۲۷ خرداد) شروع شده و  تا ۲۸ ژوئن (۵ مرداد) در اسکاتلند ادامه دارد.