هنر و تجربه: «سلام من مهدی پاکدل هستم. می‌گویند هنرپیشه هستم، خوب است خدا را شکر. متولد ۱۰ تیرماه ۵۹ در اصفهان هستم. آنجا به دنیا آمدم و بزرگ شدم تا اینکه در دانشگاه، در رشته گرافیک تهران قبول شدم، به تهران آمدم و این درس را خواندم، اما نمی‌دانم چرا گرفتار تئاتر شدم و در مسیر بازیگری ادامه کار دادم. موهایم هم که جوگندمی هست ارثی است و نمی‌دانم چکارش کنم.»
این شروع صحبت‌های مهدی پاکدل بود. بازیگر و حالا کارگردان جوان فیلم «فردا» که دوشنبه شب میهمان برنامه «امشب» از شبکه یک سیما بود. مهدی پاکدل که این روزها فیلم «فردا» به کارگردانی مشترک او و ایمان افشاریان در گروه هنر و تجربه در حال اکران است، درباره اولین تجربه کارگردانی‌اش گفت: »فیلم فردا با نویسندگی و کارگردانی مشترک من و ایمان افشاریان ساخته شد. مجری طرح فیلم هم همسرم، بهنوش طباطبایی است. من و ایمان سال‌ها در تئاتر با یکدیگر دوستی داشتیم و ثمره این دوستی ایده فیلم «فردا» شد. همه بازیگران و عوامل پشت دوربین هم دوستانه آمدند.»

پاکدل درباره اکران فیلم در گروه سینمایی هنر و تجربه عنوان کرد: «این یک امکان فوق العاده است که فیلم ما در گروه هنر و تجربه اکران می‌شود. ما در این گروه مخاطب داریم. تا قبل از این فیلمسازان مستقل که آبروی هر کشوری هستند، در ایران دیده نمی‌شدند و هنر و تجربه یک فرصت فوق العاده است.»

این هنرمند درباره محتوای فیلم اولش با موضوع مرگ اظهار کرد: «اسم مرگ بار منفی دارد ولی ما بر اساس چندین حکایت از مولانا در کتاب «مثنوی معنوی» این اقتباس آزاد مدرن را داشتیم و قصه‌ها را برای هم نسل‌هایمان به روز کردیم. قصه درباره مرگ به شکلی که همه می‌پندارند نیست. مرگ در نگاه شرقی عدم و فنا نیست بلکه شکلی از دوباره زیستن است و ما در فیلم «فردا» به این موضوع پرداختیم. یکی از کاراکترها مرگ را باور ندارد، یکی با مرگ شوخی می‌کند و…»

پاکدل وی طی سخنانی در خصوص تغییر ذائقه مخاطبان سینمای ایران عنوان کرد: «این موضوع قدری هم تقصیر خود اهالی سینما است. یک شکل از سینما سرگرمی است اما ما باید به مخاطب آموزش بدهیم اما همه این گونه عمل نکرده‌اند. برخی بیشتر به فکر جیب مخاطب بوده‌اند تا ذهن‌اش. بنابراین مخاطب بد تربیت شده است. فیلم‌های مطرح دهه ۶۰ که قوی و درجه یک هستند، اگر در این روزگار اکران شوند کسی آنها را نمی‌بیند. این مخاطب همان مخاطب است اما ما او را بد تربیت کرده‌ایم.»

پاکدل در پایان سخنانش در خصوص گروه هنر و تجربه بیان کرد: «گروه هنر و تجربه نوپا است و هنوز فیلم‌های این گروه در تمام شهرستان‌ها اکران نمی‌شود اما ما خوشبین هستیم و انشاءلله تیم گروه سینمایی هنر و تجربه پیشرفت می‌کند و در همه شهرهای کشور سینماهایی به آن اختصاص می یابد.»