هنر و تجربه: در ششمین جشن کانون کارگردانان سینمای ایران از کارگردانانی از سه نسل سینمای ایران تقدیر شد. ایرج طهماسب و حمید جبلی از نسل سوم، احمدرضا درویش از نسل دوم و داریوش مهرجویی از نسل اول کارگردانان چهارشنبه شب ۱۰ تیرماه مورد تقدیر قرار گرفتند.

به گزارش خبرنگار مهر، شامگاه چهارشنبه ۱۰ تیرماه ششمین جشن کانون کارگردانان سینمای ایران در محل پردیس سینمایی ملت برگزار شد. در ابتدای این مراسم نماهنگی به یاد ۱۷۵ شهید غواص پخش شد. سپس امیرشهاب رضویان از کارگردانان سینمای ایران، بیست و پنجمین سال تاسیس کانون کارگردانان سینمای ایران را تبریک گفت.

در این مراسم ابتدا از روسای قبلی کانون کارگردانان تقدیر شد. یدالله صمدی، رخشان بنی‌اعتماد، محمد متوسلانی، محمد بزرگ‌نیا، علیرضا رئیسیان، سیروس الوند و همایون اصعدیان از روسای قبلی این کانون بودند که مورد تقدیر قرار گرفتند.
همایون اسعدیان کارگردان سینما و یکی دیگر از مدیران کانون کارگردانان سینمای ایران بیان کرد: اگر روزی  در ۵۰ سالگی کانون کارگردانان سینمای ایران هم از من خواسته شود چیزی بگویم با افتخار یک خاطره است که فکر می کنم باید  ثبت شود در آن سال های خاکستری که تعدادی از دشمنان سینمای ایران آمده بودند تا سینما و خانه سینما را از بین ببرند، شورای مرکزی کانون کارگردانان به دلیل بسته بودن خانه سینما در دفتر محمد سجادی جلسات خود را برگزار می کرد، در روزهایی که عرصه تنگ شده بود، یکی از دوستان گفت بهتر است استعفا بدهیم و خیال خود را راحت کنیم، خوشبختانه در آن روز هیچ کس این مساله را قبول نکرد و اعضای شورای مرکزی به کار خود ادامه دادند، امروز از آن سال ها گذشته ایم و دور هم جمع شده ایم، اما مساله مهم این است که تک تک اعضای کانون کارگردانان از اعضای شورای مرکزی حمایت کردند و من فکر می کنم که تا آخر عمر به اینکه در چنین دوران سختی مدیریت کانون کارگردانان را برعهده داشتم به خودم می‌بالم.»

در ادامه مراسم طبق روال دوره های قبلی جشن کانون کارگردانان، از ۳ نسل از کارگردانان سینمای ایران تقدیر شد. در این بخش همایون اسعدیان از ایرج طهماسب و حمید جبلی به عنوان کارگردانان نسل سوم تقدیر کرد.

محمد مهدی عسگرپور مدیرعامل سابق خانه سینما از احمدرضا درویش به عنوان کارگردان نسل دوم تقدیر کرد. درویش در این مراسم گفت: «کانون کارگردانان سینمای ایران اعتبار خود را از اعضای خود می گیرد، اعضایی که سهم و نقش مهمی را در اعتلای سینمای ایران داشتند که از جمله این افراد می‌توان به داریوش مهرجویی، ناصر تقوایی، مسعود کیمیایی و عباس کیارستمی اشاره کرد که ذخیره‌های بالنده سینمای ایران هستند. به خصوص شخصیت زنده‌یاد علی حاتمی که مفتخرم اولین جایزه خود برای فیلم سینمایی کیمیا را از دستان این کارگردان گرفتم.»

درویش با اشاره به شرایط فعلی سینمای ایران بیان کرد: «هر چند حال بخشی از سینمای ایران خوب است اما در کنار آن حال بخش مهمی از سینمای ایران خوب نیست که از آن جمله می توان به بخش هایی چون تولید آثار، پشتوانه فنی، اقتصادی و نمایش فیلم اشاره کرد که در این بخش ها دچار بحران هستیم. مدیران سینمای ایران گرفتاری‌های بسیاری دارند و دو سوم انرژی خود را صرف پاسخگویی به مشکلاتی می‌کنند که ربطی به سینمای ایران ایران ندارند .»

مازیار پرتوی برای تقدیر از کارگردان نسل اول روی صحنه آمد و از داریوش مهرجویی به عنوان کارگردان نسل اول تقدیر کرد. مهرجویی گفت: «امیدوارم سینمای ایران هر چه سریع‌تر مشکلات را پشت سر بگذارد و خانه سینما نیز وظایف صنفی خود را به درستی انجام دهد و از حقوق اعضای خود در برابر ظلم‌هایی که می شود، حمایت کند. زمانی که اجازه اکران یک فیلم سینمایی را نمی دهند کانون کارگردانان وظیفه دارد تا چنین مساله ای را پی گیری کند. در واقع اجازه اکران ندادن به یک فیلم سینمایی یک نوع بی حرمتی به امضای کسانی است که پروانه ساخت یک فیلم سینمایی را صادر کرده اند. برای بررسی و تصمیم گیری آثار پیشکسوتانی مانند من، تقوایی و کیمیایی باید از کسانی استفاده شود که شعور هنری بالایی داشته باشند و بتوانند خوب را از بد تمیز دهند.»

از جمله مهمانان حاضر در این جشن می توان به داریوش فرهنگ، کمال تبریزی، سیروس حسن‌پور، مازیار میری، مصطفی کیایی، آرش معیریان، علی شاه حاتمی، نیکی کریمی، رخشان بنی اعتماد، جهانگیر کوثری، شهاب رضویان، جعفر پناهی، رضا درمیشیان، بیژن میرباقری، غلامرضا موسوی، کامپوزیا پرتو، منوچهر محمدی، مسعود ده نمکی، روح الله حجازی و محسن امیریوسفی اشاره کرد.م