هنر و تجربه: فیلم «بابایی» که این هفته در جشنواره کارلووی واری نمایش جهانی خود را شروع کرده جایزه استعداد نوین سینمای آلمان را در سی و سومین دوره جشنواره مونیخ به دست آورد.

این جایزه به ویسار مورینا، کارگردان فیلم اهدا شد. بابایی که اولین فیلم این فیلم‌ساز است، داستان پسر ده ساله‌ای به نام «نوری» را روایت می‌کند که در کوزوو زندگی می‌کند. پدرش گزیم، که اختیار همه کارهای نوری را دارد روزی برای پیدا کردن کار، آنجا را به قصد آلمان ترک می‌کند. نوری اما با نبود پدر نمی‌تواند کنار بیاید.

هیئت داوری جشنواره مونیخ در بیانیه‌ای دلیل تصمیم خود به برگزیدن این فیلم را مطرح کردند: «بابایی یک شاهکار است. این فیلم ما را وادار می‌کند تا اشک‌هایی از جنس خشم، بی‌پناهی و سوگ بریزیم و سپس ما را به امید، قدرت بیشتر و مسئولیت پذیری می‌رساند. بابایی شاهکاری از یک استاد جوان است که او را تحسین می‌کنیم. فیلم‌نامه این اثر بر پایه غلبه بر ترس‌های انسانی نوشته شده و تقابل حس پدر و پسر در آن تأثیر گذار و مجاب کننده است.»

فیلم‌نامه و دو بازیگر این فیلم در نقش پدر و پسر، که اولین تجربه بازیگری خود را تجربه می‌کردند نیز مورد تقدیر قرار گرفتند. جایزه بهترین فیلم آلمانی این جشنواره هم به فیلم «ساعت خوشی» به کارگردانی فرانتز مولر رسید و «تیمبوکتو» اثر عبدالرحمان سیساکو نیز بهترین فیلم بین المللی شد.

جشنواره مونیخ که پس از برلین، مهم‌ترین جشنواره فیلم آلمان به حساب می‌آید، سابقه‌ای نسبتا طولانی در کشف فیلم‌سازان خلاق و جوان اروپایی دارد. فستیوال مونیخ دیروز ۴ جولای پس از ۹ روز برگزاری به پایان رسید.

برچسب‌ها: