هنر و تجربه: نیمی از سال ۲۰۱۵ میلادی گذشته و تاکنون فیلم‌های شاخصی به روی پرده سینماهای دنیا رفته‌اند. منتقدان نشریه سینمایی معتبر ورایتی بهترین فیلم‌هایی که تا به اینجای سال اکران شده‌اند را انتخاب و معرفی کرده‌اند.

در این نظر سنجی که جاستین چنگ، اسکات فونداس و پیتر دبروژ، سه منتقد ارشد ورایتی به فیلم‌های مورد علاقه خود نمره داده‌اند اغلب، فیلم‌های مستقل در رتبه‌های برتر حضور دارند. این منتقدان  فیلم‌های «اکس ماشینا» ساخته الکس گارلند، انیمیشن «درون بیرون» اثر پیت داکتر را به عنوان بهترین‌ فیلم‌های سینمایی سال ۲۰۱۵ میلادی تاکنون معرفی کرده‌اند.

اسکات فونداس در ستایش از اکس ماشینا در ورایتی نوشته است: «خوش فکری و دقت “الکس گارلند” در مقام فیلم‌نامه نویس اکس ماشینا، منجر به ساخت یکی از نادرترین آثار سینمای معاصر در ژانر علمی – تخیلی در عین در اختیار داشتن بودجه‌ای ناچیز شده است که می‌توان آن را در رده فیلم‌هایی چون “ترمیناتور” و “بلید رانر” قرار داد.»

اکس ماشینا با بازی دومهنل گیلسون، آلیسیا ویکاندر و اسکار آیزاک داستان یک برنامه‌نویس جوان ۲۶ ساله‌ای است که به طور اتفاقی برنده مسابقه‌ای می‌شود که جایزه آن گذراندن هفته‌ای در یک ویلای خصوصی واقع در کوهستان است که به ناتان، مدیر عامل با استعداد و منزوی یک کمپانی بزرگ تعلق دارد. اما این جوان به محض ورود به ویلا متوجه می‌شود که ناتان او را برای شرکت در یک آزمون انتخاب کرده است و وظیفه او ارزیابی و سنجش خصوصیات یک هوش مصنوعی پیشرفته است.

دیگر فیلم‌های برتر این نظر سنجی آثار شاخصی همچون «کومیکو شکارچی گنج» به کارگردانی دیوید زلنر، «لاساپینزا» (La Sapienza) به کارگردانی اگن گرین، «مکس دیوانه: جاده خشم» به کارگردانی جورج میلر، «سیمور: یک مقدمه» ساخته ایتان هاوک، «قبیله» ساخته میروسلاو اسلابوژپیتسکی، «خدای سفید» کورنل موندروزو، «محصول» ساخته جان مک‌ناگتون، «من و ارل و دختر مردنی» ساخته آلفونسو گومز ریخون و «کبوتری برای تامل در باب هستی روی شاخه نشست» ساخته روی اندرسون هستند که عنوان بهترین فیلم‌های شش ماه اول سال جاری میلادی را به خود اختصاص داده‌اند.