هنر و تجربه: پوستر هفتاد و دومین دوره جشنواره ونیز که نمایشگر شمایل ناستازیا کینسکی بازیگر آلمانی و ژان پیر لیو، بازیگر فرانسوی است رونمایی شد.

برگزارکنندگان جشنواره ونیز در بیانیه‌ای گفتند تصویر کینسکی، سینمای مستقل دهه ۱۹۸۰ را در خود خلاصه کرده است و فیلم موردنظر آن‌ها می‌تواند «پاریس – تگزاس» به کارگردانی ویم وندرس باشد. این فیلم در ۱۹۸۴ برنده جایزه نخل طلای جشنواره کن شد. در پیش‌زمینه پوستر این دوره ونیز، تصویری از لیو در آخرین نمای «چهارصد ضربه» (۱۹۵۹) شاهکار فرانسوا تروفو کارگردان فرانسوی را می‌بینیم.

کینسکی ۵۴ ساله به‌ جز وندرس با کارگردان‌های مطرح دیگری چون رومن پولانسکی، فرانسیس فورد کوپولا و دیوید لینچ نیز همکاری کرده است. او متولد برلین و دختر کلاوس کینسکی بازیگر آلمانی است.  کینسکی با بازی در فیلم «تس» (۱۹۷۹) در سطح بین‌المللی به شهرت رسید.

چهارصد ضربه اولین فیلم بلند داستانی تروفو از مؤسسان موج نوی سینمای فرانسه بود. لیو در چهارصد ضربه نقش یک نوجوان آشوب‌زده را بازی کرده است. تروفو و لیو طی ۲۰ سال بعد در سه فیلم بلند و یک فیلم کوتاه دیگر نیز همکاری کردند.

گفتنی است آلفونسو کوارون کارگردان و فیلمنامه‌نویس مکزیکی که سال ۲۰۱۴ برای فیلم «جاذبه» جایزه اسکار بهترین کارگردان را کسب کرد، ریاست هیئت‌داوران بخش مسابقه بین‌الملل را به عهده دارد. برگزارکنندگان جشنواره ونیز همچنین با اولین نمایش جهانی یک نسخه تازه ترمیم‌شده از فیلم «آمارکورد» به کارگردانی فدریکو فلینی به این فیلم‌ساز ایتالیایی ادای احترام می‌کنند. این فیلم به مناسبت چهل سالگی دریافت اسکار بهترین فیلم خارجی‌زبان شد، به نمایش درمی‌آید.

هفتاد و دومین جشنواره فیلم ونیز ۲ تا ۱۲ سپتامبر (۹ تا ۱۹ شهریور) برگزار می‌شود.

vff_poster