هنر و تجربه: جایزه یوزپلنگ طلایی شصت و هشتمین جشنواره بین‌المللی فیلم لوکارنو به مایکل چیمینو، کارگردان و فیلمنامه‌نویس برنده اسکار آمریکایی اهدا می‌شود.

این کارگردان ۷۶ ساله متولد نیویورک با فیلم دومش «شکارچی گوزن» که سال ۱۹۷۸ درباره جنگ ویتنام ساخته شد موفق به کسب پنج جایزه اسکار از جمله بهترین فیلم و کارگردانی شد و نامش را میان فیلم‌سازان موج جدید سینمای آمریکا قرار داد. در جشنواره لوکارنو همچنین، مجموعه‌ای از آثار او نیز در این رویداد سینمایی به روی پرده خواهند رفت. از برندگان قبلی این جایزه می‌توان به ژان لوک گدار، کن لوچ، سیدنی پولاک، ورنر هرتزوگ و آنیس واردا اشاره کرد.

کارلو شاترین، رئیس جشنواره فیلم لوکارنو در مورد چیمینو می‌گوید:« بسیار مفتخریم که قادریم میزبان مایکل چیمینو باشیم و من مطمئنم که حضور او باعث انگیزه مضاعفی برای بسیاری از مخاطبان و شرکت‌کنندگان در جشنواره فیلم لوکارنو می شود .فیلم‌های او همواره تأثیر بسزایی در مسیر من به عنوان مخاطب داشته است و به عقیده من نمایش آثار او در جشنواره‌ای که هدفش پل زدن میان فرهنگ‌ها و سبک‌های مختلف است بسیار حائز اهمیت است. آثار شاعرانه چیمینو از این لحاظ جاودان هستند و همزمان هم کلاسیک و هم مدرن محسوب می‌شوند.»

فیلم‌های «شکارچی گوزن»، «تاندربالت و لایتفوت»، «دروازه بهشت» و «سال اژدها» از جمله ساخته‌های مایکل چیمینو هستند که در این رویداد سینمایی به روی پرده می‌رود. همچنین امسال ادوارد نورتون، بازیگر هالیوودی فیلم‌هایی چون «باشگاه مشت‌زنی» و «بردمن» نیز جایزه یک عمر دستاورد سینمایی جشنواره فیلم لوکارنو را دریافت می‌کند.

جشنواره فیلم لوکارنو پس از کن، ونیز و برلین معتبرترین جشنواره سینمایی جهان به شمار می رود. شصت و هشتمین دوره این جشنواره ، ۵ تا ۱۵ آگوست (۱۴ تا ۲۴ مرداد) در شهر لوکارنو سوئیس برگزار می‌شود.