هنر و تجربه: فیلم «میزانسن با آرتور پن» به کارگردانی امیر نادری در جشنواره فیلم کارلووی‌واری نمایش داده می‌شود. در این فیلم مستند که با دو نام «میزانسن با آرتور پن» و «یک مکالمه» شناخته می‌شود، نادری روبروی قاب دوربین، یک گفت‌ و‌ گوی چهار ساعته با آرتور پن، کارگردان مطرح آمریکایی و خالق «بانی و کلاید» و «بزرگ مرد کوچک» انجام می‌دهد که ساختاری متفاوت با ایده‌های سنتی و مرسوم یک مصاحبه دارد. این فیلم امروز شنبه ۲۰ تیرماه در نهمین روز از جشنواره فیلم کارلووی‌واری، برای دومین‌بار به نمایش درمی آید.

سایت رسمی جشنواره کارلووی واری در مورد این فیلم نوشته است: «سال گذشته در جشنواره ونیز، تماشاگران با اثری بی‌نظیر از امیر نادری روبه‌رو شدند؛‌ فیلمی که کارگردانش می‌گوید آن را فقط برای خودش ساخته است. بیشتر از ۱۰ سال قبل بود که جاناتان دمی، امیر نادری را به آرتور پن بزرگ معرفی کرد. نادری سال ۲۰۰۵ برای اولین بار دوربین خود را مقابل این کارگردان معروف گرفت و در یک گفت‌و‌گوی چندساعته، سوال‌هایی را از آرتور پن با محوریت فیلم‌ها،‌ زندگی شخصی و نظرات پن درباره فیلم‌هایی که هردو دوست داشتند پرسید و فیلم را به نوعی مسترکلاس تک نفره تبدیل کرد.»

نادری سابق بر این نیز سابقه حضور در کارلووی واری را داشته و سال ۱۹۹۵ فیلم «منهتن از روی شماره» او به عنوان بخشی از برنامه بزرگداشت فیلم‌ساز آبادانی، و همچنین فیلم «کات» در سال ۲۰۱۲ ، در این جشنواره به نمایش درآمده بود.

امیر نادری درباره اینکه چرا به سراغ پن رفته، گفته است:« آرتور پن برای من یکی از تاثیرگذار‌ترین فیلمسازان آمریکایی است. او متعلق به نسلی از فیلمسازان است که با آن‌ها بزرگ شدم، فیلم‌های او همیشه در فکرم بودند. نمی‌توانستم با پن صحبت کنم؛ چون به شدت مردی آرام و خجالتی بود. اما روزی با جاناتان دمی رفیق شدم و از او خواستم که واسطه آشنایمان شود. سپس با هم صمیمی شدیم و رفاقت کردیم. درباره زندگی و سینما خیلی باهم گپ می‌زدیم.»

کارگردان «دونده» که به عنوان یکی از فیلمسازان تاثیرگذار موج نو سینمای ایران شناخته می‌شود ساخت آثاری همچون «دونده»،‌ «ساز دهنی»،‌«ماراتن»،‌ «خداحافظ رفیق» و… را در کارنامه کاری خود دارد. پنجاهمین جشنواره فیلم کارلووی‌واری این روزها در کشور چک در حال برگزاری است که برخلاف دوره‌های قبل هیچ نماینده‌ای از سینمای ایران در آن حضور ندارد. سال گذشته فیلم «ماهی و گربه» شهرام مکری در این جشنواره نمایش داده شد.کارلووی‌واری مهمترین جشنواره اروپای مرکزی و شرقی به‌شمار می‌رود و دارای دو بخش رقابتی و غیررقابتی است.

پنجاهمین دوره این جشنواره  از ۳ جولای (۱۲ تیر) شروع شده و امروز ۱۱ جولای روز پایانی آن است.