هنر و تجربه: فیلم آمریکایی و مستقل «باب و درختان» به کارگردانی دیگو اونگارو عنوان بهترین فیلم پنجاهمین دوره جشنواره کارلووی واری را به خود اختصاص داد.

در این فیلم که اولین اثر سینمایی اونگاروست، باب تاراسوک، مت کالاگر و پولی مک لینتره بازی می‌کنند. باب و درختان داستان نجاری را روایت می‌کند که در اوضاع بد اقتصادی به دنبال  پول در آوردن بیشتر است. اونگاروی کارگردان پس از کسب جایزه در مورد بودجه و چگونگی ساخت فیلمش گفت: «واقعاً غافلگیر شدم، چرا که ما هیچ پولی برای آغاز ساخت فیلم نداشتیم و مجبور شدیم از پس انداز خودم و همسرم برای این فیلم استفاده کنیم.»

هیات داوران در این بخش جایزه بهترین بازیگر زن را به آلنا میهای لوا به خاطر بازی در «مراقبت خانگی» و بهترین بازیگر مرد را به کریشتوف هادک برای بازی در «برادران مار» اهدا کرد. جایزه بزرگ بهترین فیلم مستند (بالای ۶۰ دقیقه) به هلنا ترشتیکووا برای فیلم «مالوری» رسید و در بخش مستند بالای ۳۰ دقیقه هم «مرگ سفید» برگزیده شد. جایزه ویژه هیات داوران به پیتر برونر کارگردان اتریشی برای فیلم «آنها که می افتند بال دارند» رسید و ویسار مونیار کارگردان اهل کوزوو هم جایزه بهترین کارگردان را به خاطر فیلم «بابایی» دریافت کرد.

از دو انیمیشن «کوهستان جادویی» به کارگردانی آنکا دامیان و «آنتونی» که زندگی شاعر ایتالیایی را نمایش می دهد نیز تقدیر شد و فیلم «جوانی» به کارگردانی پائولو سورنتینو و بازی هاروی کایتل و مایکل کین، که اولین نمایشش را امسال در جشنواره کن داشت، عنوان بهترین فیلم از نگاه مخاطبان را کسب کرد.  فیلم «نارنگی» ساخته شان بیکر نیز موفق به کسب جایزه فوروم مستقل شد که نکته جالب در مورد آن، این است که فیلم تماماً با یک موبایل آیفون فیلم‌برداری شده است.

گفتنی است ریچارد گیر بازیگر مطرح آمریکایی نیز در این دوره از جشنواره به پاس یک عمر فعالیت هنری‌اش مورد تقدیر قرار گرفت و گوی طلایی افتخاری را با خود به خانه برد.

پنجاهمین دوره جشنواره کارلووی واری که مهم ترین جشنواره سینمایی اروپای مرکزی و شرقی به حساب می‌آید از ۳ تا ۱۱ جولای (۱۲ تا ۲۰ تیر) در جمهوری چک برگزار شد.