هنر و تجربه: هاروی کایتل بازیگر کهنه کار و مطرح فیلم‌هایی همچون «باگزی»، «راننده تاکسی» و «سگ‌های انباری» در مسترکلاسی در حاشیه جشنواره کارلووی واری از اهمیت فیلم‌های مستقل در سیستم فیلم‌سازی کشور آمریکا سخن گفت.

این بازیگر ۷۶ ساله که نمایش فیلم جدیدش «جوانی» به کارگردانی پائولو سورنتینو در کارلووی واری دلیل دیگری برای حضورش در این جشنواره بود در مورد استعدادهای جدید و فیلم‌سازی مستقل گفت: «بدون فیلم‌های مستقل، هالیوود معنایی نخواهد داشت. از نظر من فیلم‌های مستقل جایگاه ویژه‌ای دارند چون داستانی که آنها روایت می‌کنند از قلب، ذهن و گوشت و خون استعدادهای جوان و نگاهشان می‌آید. باید فیلم‌های مستقل را مورد حمایت قرار داد. این در حالی است که به دست آوردن بودجه برای این نوع فیلم‌ها خارج از سیستم فیلم‌سازی رایج سینما کار بسیار سختی است. هالیوود به مستقل سازن نیاز دارد».

کایتل که خودش در فیلم‌های اول کارگردانانی  هم‌چون مارتین اسکورسیزی، رابرت دنیرو و کوئنتین تارانتینو بازی کرده است از تمایلش برای کارگردانی علی رغم سن بالا سخن گفت: «به دلیل مشغله‌ای که به خاطر بازیگری داشتم هیچ گاه نتوانستم سراغ کارگردانی بروم. چون باید تمام تلاشم را می‌کردم تا در دنیای پررقابت بازیگری زنده بمانم. اما علاقه زیادی به کارگردانی دارم. اگر دوران کاری من را گذرانده باشید متوجه می‌شوید که بخش مهمی از کارتان توانایی در کارگردانی خودتان است و کم کم ناخودآگاه در آن توانایی به دست می‌آورید.»

برچسب‌ها: