هنر و تجربه: نشست خبری هفدهمین جشن خانه سینما صبح دوشنبه(۲۲ تیر) با حضور همایون اسعدیان دبیر جشن و  مازیار میری مدیر اجرایی جشن برگزار شد. در این جلسه به سوالات خبرنگاران پیرامون نحوه برگزاری جشن خانه سینما پاسخ داده شد.

حضور یا عدم حضور فیلم‌های نمایش داده شده در گروه هنر و تجربه از سوالات مطرح شده در این نشست بود. همایون اسعدیان در پاسخ به این سوال توضیح داد: «گروه هنر و تجربه یک سالی است که با آداب و ضوابط خاص خود راه‌اندازی شده تا بخشی از سینمای ایران را که زمانی مخاطب خاص نامیده می‌شد، پوشش دهد و اتفاقا موفق هم بود. با این حال طبیعی است که در آیین‌نامه جشن خانه سینما به این گروه توجهی نشده بود. به این ترتیب آن‌چه درباره شرایط حضور فیلم‌ها در جشن خانه سینما در آیین‌نامه وجود دارد با وجود فیلم‌های گروه هنر و تجربه کمی تفسیربردار است که آیا فیلم‌های سینمایی فقط فیلم‌های نمایشی که پروانه نمایش دارند‌ را شامل می‌شود یا آن‌هایی که مجوز اکران محدود دارند هم در این آیین‌‌نامه گنجانده می‌شوند.» او در ادامه از برگزاری جلسه‌ شورای سیاست‌گذاری با متولیان هنر و خبر داد: «تصمیم گیری درباره این موضوع می‌توانست برعهده دبیر باشد اما ترجیح داده شد، در شورای سیاستگذاری تصمیم‌گیری شود. در جلساتی که داشتیم دوستان متولی از گروه هنر و تجربه هم حضور داشتند اما هنوز به نتیجه مشخصی نرسیده‌ایم. البته هفت فیلم «ماهی و گربه»، «پرویز»، «انارهای نارس»، «دختر‌، مادر، دختر»، «روز مبادا» و «مردی که اسب شد» به دلیل داشتن پروانه سینمایی و هماهنگ بودن با ضوابط در جشن شرکت دارند و فقط ۹ فیلم باقی می‌ماند که برای آن‌ها تصمیم‌گیری خواهد شد.»

دبیر جشن خانه سینما هم‌چنین درباره برخی فیلم‌هایی که هنوز اکران نشده‌اند‌ و این‌که آیا شرایطی برای حضور آن‌ها در جشن فراهم می‌شود یا خیر گفت: «هر جشن و جشنواره‌ای تعریف خود را دارد. وظیفه جشن خانه سینما هم فراهم کردن اکران برای فیلم‌هایی که نمایش داده نشده‌اند نیست که البته اگر یک روزی این موضوع در آیین‌نامه مطرح شود حتما به آن توجه خواهد شد.»

اسعدیان درباره دغدغه شرایط مالی سینما و برگزاری این جشن نیز گفت: «توافق کلی میان همه ما این بود که تلاش کنیم به سنت هر ساله جشن بزرگ سینما را در شأن خانه سینما برگزار کنیم اما تا جای ممکن هزینه‌های آن را کاهش دهیم؛ به طوری که حتی در پایان آورده‌ای برای خانه سینما و اهالی سینما داشته باشیم. با این ذهنیت‌، تمام طراحی‌های جشن بر اساس صرفه‌جویی و فشرده شدن زمان‌، با توجه به اینکه از شکوه، ارزش و شأن جشن خانه سینما ذره‌ای کم نشود، برنامه‌ریزی شد.»

در بخش دیگری از این نشست مازیار میری، مدیر اجرایی جشن هفدهم خانه سینما با ابراز امیدواری از این‌که امروز با رسیدن خبرهایی خوش از راه دور برای این سرزمین روز خوشی باشد‌، درباره زمان برگزاری جشن توضیح داد: «طبق تاریخ مشخص شده بعد از پایان جشن شانزدهم‌، جشن هفدهم خانه سینما آغاز می‌شود و فیلم‌هایی که از تیرماه ۹۳ تا پایان خرداد ماه اکران شده اند در جشن امسال می‌توانند شرکت کنند. به این ترتیب ۶۱ فیلم برای شرکت در جشن واجد شرایط هستند و این تعداد جدا از فیلم‌های هنر و تجربه هستند‌ که شرایط اکران دارند.»

مازیار میری با اشاره به این‌که جدول نمایش بخش سینمایی طراحی و بسته شده و از هفدهم مرداد ماه بخش اول داوری‌ها آغاز می‌شود، بیان کرد: «این مرحله حدود ۱۴ روز به طول می‌انجامد که در سالن سیف‌الله داد خانه سینما داوران آثار را بررسی می‌کنند.»

او در ادامه صحبت‌هایش در پاسخ به سوالی درباره داوری فیلم «خانه پدری» به کارگردانی کیانوش عیاری، پس از اشاره به حضور این فیلم در جشن پانزدهم و خارج شدن آن به تصمیم کارگردان از جشن توضیح داد:« در این‌باره شورای سیاست‌گذاری باید تصمیم گیری کند که با توجه به اینکه این فیلم توانست اکران محدود یک روزه داشته باشد و نیز با توجه به حضور آن در جشن پانزدهم و خروجش چه اتفاقی می‌تواند برای آن بیافتد.»

طبق اعلام مدیر اجرایی هفدهمین جشن خانه سینما جشن انیمیشن (هشت شهریور)، جشن فیلم‌های کوتاه داستانی و تجربی (یازده شهریور)،جشن فیلم‌های مستند(چهارده شهریور)،مراسم نکوداشت‌ها و بزرگداشت‌ها(هفده شهریور) و جشن بزرگ خانه سینما(بیست شهریور) برگزار می شود.