هنر و تجربه: کارل اوک، مدیر هنری پنجاهمین دوره جشنواره کارلووی واری که پنجمین سال حضور در این جایگاه را پشت سر گذاشت اعلام کرد که این جشنواره فیلم‌ها را تک به تک بررسی می‌کند و سیاست خاصی را برای گزینش فیلم‌ها دنبال نمی‌کند.

اوک در مورد نحوه انتخاب فیلم‌های این جشنواره گفت: «برای انتخاب فیلم‌های بخش مسابقه هدف و سیاست خاصی نداریم. بلکه فیلم‌ها را تک به تک مورد بررسی قرار می‌دهیم و زمانی که ببینیم اثری مرزهای موجود فیلم‌سازی را جابه‌جا کرده، به همراه تیم انتخاب دور هم جمع می‌شویم تا بحث کنیم که آیا این عامل، برای انتخاب فیلم مورد نظر در بخش مسابقه اصلی کافی است یا خیر. ما به دنبال‌ فیلم‌هایی هستیم که ساده نباشند و تلنگری بزنند. ویژگی کارلووی واری همین است. چنین فیلم‌هایی را در سالن‌های بزرگ جشنواره و برای مخاطبان به نمایش درمی‌آوریم و امیدواریم که آن‌ها هم قدرت و نکته‌ای که ما را در مورد فیلم انتخابی به وجد آورده، ببینند.»

مدیر کارلووی واری همچنین اعتقاد دارد که از زمان آمدن او، این جشنواره پیشرفت‌های مهمی داشته و مخاطب بیشتری هم پیدا کرده است: «در افتتاحیه جشنواره، امسال بیش از ۴۰ هزار نفر از مردم به خیابان‌های کارلووی واری آمدند تا در جشن خیابانی آن شرکت کنند. در مراسم بزرگداشت ریچارد گر، هفت هزار نفر به سالن چهار هزار نفری محل برگزاری مراسم آمده بودند. فیلم‌سازان شناخته شده بیشتری هم به جشنواره جذب شده‌اند؛ هر سال حدود ۵۰۰ سینماگر در این فستیوال حضور داشتند که امسال رقم آن به ۶۵۰ رسید. برخی از فیلم‌سازان مدت زمان بیشتری اینجا می‌مانند چون می‌دانند که اینجا فیلم‌هایی را که مدت‌ها به دنبال آن بوده‌اند، می‌بینند.»

اوک اعتقاد دارد که فستیوال کارلووی واری به استعدادهای جوان بهای بیشتری داده است: «امسال، بیشتر فیلم‌های بخش مسابقه اصلی (۷ عدد از ۱۳ تا) اثر اول سازنده‌شان بودند و ما تمام تلاشمان را کردیم تا مخاطبانی که ساعت‌ها در صف انتظار برای دیدن فیلم‌ها بودند را آماده کنیم تا به سلیقه مسئولان برگزاری جشنواره اعتماد کنند».

شایان ذکر است که کارلووی واری مهم ترین جشنواره سینمایی اروپای مرکزی و شرقی به حساب می‌آید. پنجاهمین دوره این رویداد از ۳ تا ۱۱ جولای (۱۲ تا ۲۰ تیر) در جمهوری چک برگزار شد.

 

منبع: ورایتی