هنر و تجربه- امیر محقق: فیلم «باب و درختان» به کارگردانی دیگو اونگارو جایزه بزرگ جشنواره کارلووی‌واری امسال را به دست آورد. فیلمی که اولین ساخته اوست و اولین نمایشش را هم در این جشنواره تجربه می‌کرد. باب و درختان در مورد مرد نجار مهربان پنجاه ساله‌ای است که ظاهری محکم و سخت دارد و در فصل زمستان، مجبور به دست و پنجه نرم کردن با مشکلاتی در کارش است. اونگارو که طبق گفته خودش پول چندانی برای ساخت این فیلم در اختیار نداشته و با پس انداز محدود خودش، باب و درختان را جلوی دوربین برده، در مصاحبه‌ای کوتاه با ورایتی در مورد ایده فیلم و منبع الهامش برای شخصیت پردازی کاراکتر اصلی آن صحبت کرده است.

باب یک نجار اهل منطقه روستایی ماساچوست است. چنین داستانی برای فیلم‌سازی رایج نیست. این ایده از کجا آمد؟

ایده‌اش از ملاقات با خود باب که یک شخص واقعی است به ذهنم آمد. او یک جنگل‌بان در ماساچوست غربی است که ۳۵ سال است این کار را انجام می‌دهد و اخیرا نجاری هم می‌کند. او مرا به جنگل برد و نکته‌هایی در مورد نجاری یادم داد که تاکنون بلد نبودم. زندگی جالبی داشت و تحت شرایط سختی هم کار می‌کرد. فکر کردم روایت قصه‌ام از دید یک نجار جالب باشد. شخصیت باب خیلی نزدیک به کاراکتر فیلم است. او شخصیت کاریزماتیکی دارد و در رشته جنگل‌داری در دانشگاه تحصیل کرده است. داستان‌هایی که برایم تعریف می‌کرد را در قالب یک فیلم‌نامه نوشتم و وقتی از بازیگران حرفه‌ای برای به تصویر کشیدن آن استفاده کردم، از فرم مستند خارج شد.

bob_and_the_trees

باب واقعی هم فیلم را دیده است؟

همراه با فیلم به جاهای مختلفی سفر کرده‌ام. فیلم را در جشنواره ساندنس و چند جشنواره دیگر هم به نمایش درآوردیم و او اغلب اوقات همراه ما بود. جالب است که هر دفعه فیلم را با تماشاچی‌ها می‌بیند، گریه‌اش می‌گیرد.

اکثر صحنه‌های فیلم در مورد باب یا باب در کنار خانواده‌اش است. ورود به زندگی خصوصی باب چگونه بود؟مخالفتی نداشت؟

برایم اهمیت داشت که فیلم دقیق و خودمانی باشد. همه بازیگران فیلم به غیر از شخصیت زن، از نابازیگران بومی انتخاب شده‌اند. می‌خواستم گروه کوچکی داشته باشیم و چون با آن‌ها خیلی تمرین کردیم، بازی‌شان طبیعی از آب درآمد و جلوی دوربین اعتماد به نفس داشتند. در لوکیشن‌های واقعی هم فیلم گرفتیم تا راحت باشند. مزرعه‌ای که در فیلم وجود دارد، مزرعه واقعی خود باب است. خانه فیلم هم متعلق به اوست.

چه پیامی را سعی دارید با گفتن این قصه به مخاطب انتقال دهید؟

امیدوارم فیلم در مورد نجارها و خطرناک بودن کار آن‌ها شفاف سازی بکند. وضعیت عجیبی دارند و دوست دارم «باب و درختان» اطلاعات بیشتری از آن‌ها بدهد. کار آن‌ها به نوعی است که اگر به طور درست انجام شود، برای طبیعت و جنگل بسیار حیاتی است. موضوع ساخت هر چیزی با دستان خودتان و برگشت به سبک زندگی اولیه هم از مواردی بود که در ذهنم داشتم و به نظرم موضوع جالبی بود. این‌که این آدم‌ها هر کاری  را با دست‌های خودشان انجام می‌دهند، شگفت‌انگیز است.