هنر و تجربه: مسئولین جشنواره بین المللی فیلم باهاماس اعلام کردند که سیدنی پوآتیه بازیگر کهنه کار و برنده اسکار هالیوود موافقت کرده تا نام او بر جایزه پاسداشت یک عمر فعالیت هنری این جشنواره بنشیند و از این پس این جایزه به نام «جایزه بزرگداشت (سر) سیدنی پوآتیه» و یادبود او شناخته می‌شود.

لزلی وندرپول مدیر جشنواره باهاماس در این باره می‌گوید: «هیچ کسی در حال حاضر بهتر از سیدنی پوآتیه وجود ندارد تا نامش بر روی جایزه یک عمر فعالیت هنری حک شود.او یک افسانه و نماد است».

پوآتیه اولین بازیگر از تبار آفریقایی بود که سال ۱۹۵۸ نامزد اسکار شد و سال ۱۹۶۴ هم اولین سیاه پوستی بود که در شاخه بهترین بازیگر مرد، برای بازی در فیلم «زنبق‌های مزرعه» به کارگردانی هومر اسمیت این جایزه را به دست آورد. سی و هشت سال پس از کسب جایزه اسکار، آکادمی علوم و فنون سینمایی آمریکا از او برای دستاوردهای شاخصش به عنوان یک هنرمند تقدیر کرد. همچنین در سال ۲۰۰۹، باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا مدال ریاست جمهوری آزادی که بالاترین نشان شهروندی در آمریکاست را به این بازیگر اهدا کرد. پوآتیه سال ۱۹۶۸ نیز از سوی ملکه الیزابت دوم، لقب شوالیه و سر دریافت کرد. او سفیر باهاماس در سازمان یونسکو است.

خود این بازیگر آفریقایی تبار در مورد جشنواره باهاماس می‌گوید:«مدیران این جشنواره تا کنون هنرمندان و فیلم‌سازان بزرگی همچون لی دنیلز، شان کانری، نیکلاس کیج، جانی دپ و لنی کراویتز را به سوی خود جذب کرده‌اند و در حال تبدیل شدن به تشکل سینمایی قدرتمندی است. »

گفتنی است انستیتو فیلم آمریکا، نام پوآتیه ۸۸ ساله را در لیست بزرگ‌ترین بازیگران مرد تاریخ ثبت کرده است.