هنر و تجربه: «مگی» فیلمی مستقل از هنری هابسون است که با بودجه‌ای حدود یک میلیون و چهارصدهزار دلارساخته شده‌است. هابسون ۳۴ ساله تاکنون به‌عنوان طراح گرافیکی مشغول به کار بوده که همیشه دوست داشته وارد دنیای فیلم‌سازی شود. این کارگردان انگلیسی اما حتی در رویاهایش هم نمی‌دید که بتواند اولین فیلم سینمایی خود را با حضور آرنولد شوارتزنگر در نقش اصلی بسازد.

از سویی دیگر مگی انتخاب عجیبی برای قهرمان فیلم‌های اکشن هالیوود به حساب می‌آمد. اثری که اولین تجربه نویسندگی فیلم‌نامه‌نویس آن محسوب می‌شود و توسط هابسونی که در ۱۵ سال گذشته تنها فعالیتش در سینما، ساخت تیتراژ دیگر فیلم‌ها بوده، ساخته شده است. اما با این وجود شوارتزنگر بعد از خواندن فیلم‌نامه هم به‌عنوان بازیگر و هم به‌عنوان تهیه کننده به پروژه پیوست. شوارتزنگر در مگی نقش پدری اهل ایالت‌های مرکزی آمریکا را بازی می‌کند که دختر نوجوانش (با بازی آبیگیل برسلین) توسط ویروسی که در سراسر کشور شیوع پیدا کرده آلوده شده‌است.

طبق گفته هابسون بی‌تجربه، که به گفته خودش هیچ ارتباط یا خویشاوندی ندارد که در سینما فعال باشد، او حتی پس از اتمام فیلم‌برداری ۲۵ روزه، با دیدن راش‌ها باورش نمی شد که آرنولد تقریبا در همه صحنه‌ها حضور دارد. بازیگر عضله‌ای هالیوود، اولین بار وقتی فیلم‌نامه مگی نوشته جان اسکات را در لیست سیاه بهترین فیلم‌نامه‌های تولید نشده پیدا کرد، شیفته آن شد. خود آرنولد می‌گوید: «زمانی که فیلم‌نامه را خواندم، می‌دانستم باید به ساخت آن کمک کنم. این نقش نسبت به تمام نقش‌هایی که تا کنون بازی کرده‌ام حساس‌تر، واقعی‌تر و احساسی‌تر است. مخاطب عادت کرده بود تا مرا قهرمان اکشنی ببیند که گلوله‌ها روی او تاثیری ندارند. در مگی اما نقش آدمی معمولی را بازی می‌کنم که با نگرانی‌های حفاظت از خانواده‌اش دست و پنجه نرم می‌کند. درست مثل هر مرد معمولی دیگه‌ای.»

هابسون تاکنون تیتراژ فیلم‌هایی هم‌چون رابین هود و شرلوک هولمز را ساخته اما همیشه فکر ساخت فیلمی را در سر می‌پرورانده است: «هیچ کس به کارم اهمیتی نمی‌داد. در سینما وقتی فیلم تمام می‌شود، مردم نگاهشان را از پرده نمایش می‌گیرند و حواسشان به پوشیدن کت‌ها و خوردن پاپ کورن‌هایشان است.». این کارگردان جوان با توانایی‌هایش به عنوان یک هنرمند بصری شوارتزنگر را تحت تاثیر قرار داد و استوری بوردهای دقیق و خلاقانه که کشیده بود را به او نشان داد. او می‌گوید: «این استوری بوردها ایده ذهنی‌ام برای هر صحنه را شرح می‌داد و آرنولد را وارد دنیای ذهنی من کرد». بودجه ناچیز فیلم هم بعد از اضافه شدن آرنولد به فیلم توسط سرمایه‌گذاران تامین شد.

روبرت پرستون، مدیر شرکت ورتیگو که پخش مگی در انگلیس را بر عهده دارد، می‌گوید:« برای یک فیلم اولی که با یک بودجه خیلی محدود، فیلمی کاملا مستقل ساخته، جذب یکی از بزرگ‌ترین بازیگران دنیا کاری شگفت‌انگیز است».

مگی که امسال در جشنواره فیلم ترایبکا به نمایش درآمده بود، روز ۲۴ جولای (۲ مرداد) در آمریکا به اکران درمی‌آید.

برچسب‌ها: