هنر و تجربه: موبایل‌ها کم کم خودشان را به بدنه اصلی سینما تزریق می‌کنند. موبایل آیفون ۶ برای مثال، کیفیتی چند برابر دوربین‌های حرفه‌ای دیروزی در دهه‌های گذشته را دارد. اما هنوز وقتی پای فیلم‌برداری یک اثر سینمایی به وسط می‌آید، به لحاظ آرگونومیک و تسلط بر گرفتن نماها به دلیل فیزیک کوچک موبایل‌ها، مشکلاتی وجود دارد.

اما حالا با معرفی بدنه حرفه‌ای «لومناتی سی اس وان» (Lumenati CS1) که بر روی آیفون ۶ سوار می‌شود، شاخصه‌های یک دستگاه دیجیتال با آرگونومی ساده یک دوربین کلاسیک برای استفاده تلفیق شده است.  لومناتی در اصل قالبی است که آیفون درون آن جا می‌شود و امکان نصب لنز مخصوص را هم دارد و پس از جا گذاری، ظاهری کاملاً شبیه به دوربین سوپر ۸ ساخت شرکت کداک را پیدا می‌کند. دوربینی که امسال سالگرد ۵۰ سالگی‌اش را پشت سر گذاشت.

الکس بوگوسکی، مشاور و سرمایه گذار این محصول، در مورد فواید تولید آن و تأثیر بر فیلم‌سازی همگانی می‌گوید:« وقتی این (قالب) دوربین را رو به هر کس می‌گیرید، آنها جلوی لنز به جنب و جوش و فعالیت می‌افتند و معمولاً روایت داستانی فیلم‌های خانگی‌ای که اینگونه فیلم‌برداری می‌شوند حس طبیعی‌تری دارد». داشتن امکان نصب انواع مختلف لنزها، فیلترها، دستگیره، میکروفون ،نور و سه پایه بر روی آیفون برای گرفتن نماهای مورد نظر از ویژگی‌های بارز این جعبه هوشمند (اسمارت کیس) است که تجربه فیلم‌سازی را به سبک حرفه‌ای بسیار نزدیک می‌کند. با استفاده از چندین آینه نیز، سی اس وان راه دوربین آیفون را به سمت لنز خود هدایت می‌کند.

پیش بینی می‌شود لومناتی سی اس وان در فوریه ۲۰۱۶ (بهمن ۹۴) به بازار عرضه شود.

dc