هنر و تجربه – امیر محقق: آخرین فیلم اکران شده از آل پاچینو، از ، به نام «منگلهورن» این هفته با تنها ۱۸ دلار فروش در ۱۸ سینما با شکست تجاری سنگین مواجه شد.

این رقم برای آل پاچینو که می‌توان او از بزرگ ترین بازیگران زنده دنیا به حساب آورد شکست سنگینی به لحاظ تجاری به شمار می‌رود؛ آنهم در حالتی که اگر متوسط قیمت بلیط در آمریکای شمالی را ۹ دلار فرض بگیریم یعنی در این هفته تنها دو نفر این فیلم را در سینماهای آمریکا دیده‌اند. این اتفاق در صورتی می‌افتد که به غیر از آل پاچینوی کبیر، در منگلهورن یک بازیگر شاخص دیگر به هالی هانتر بازیگر معروف فیلم «پیانو» که برای آن اسکار بهترین بازیگر نقش اول را گرفته هم نقش آفرینی می‌کند.

منگلهورن به کارگردانی دیوید گوردون گرین، داستان زندگی یک کلیدساز مسن، با بازی آل پاچینو را روایت می‌کند که در دنیای تنهایی خود گرفتار شده و به خاطرات  سالهای دورش  فکر می‌کند و اوقاتش را با غذا دادن به گربه‌اش می‌گذراند. در این بین یک دوست که کارمند بانک است به کمک او می‌آید تا این کلیدساز تارک دنیا را از گوشه نشینی و زندگی تکراری‌اش نجات دهد.

گوردون گرین سابق بر این، فیلم های نسبتاً موفق تجاری‌ای همچون «قطار سریع السیر آناناس» با بازی ست روگن و جیمز فرانکو را ساخته که در گیشه ۱۰۰ میلیون دلار فروخت. پل لوگان نویسنده منگلهورن اما اولین تجربه خود در مقام نویسندگی را در این فیلم داشته است؛ فیلمی که اولین بار سال گذشته در جشنواره ونیز به نمایش درآمد و نقدهای نسبتاً خوبی هم برای آن نوشته شد؛ حتی این ادعا مطرح بود که پاچینو با دو فیلم «منگلهورن» و «فروتنی» پس از سالها بازی در فیلم‌های ضعیف و متوسط، دوباره به دوران اوج بازیگری‌اش رسیده است. اما به نظر می‌رسد ستاره بازیگر کهنه کار و اسکار گرفته هالیوود دیگر فروغ گذشته را ندارد.

منگلهورن با مدت زمان ۹۷ دقیقه‌ و با بودجه‌ای ۴ میلیون دلاری  طی ۲۵ جلسه فیلم‌برداری، ساخته شده وحالا بعد از پنج هفته اکران، به مجموع فروش ۱۳۳ هزار دلار دست پیدا کرده است.

برچسب‌ها: