هنر و تجربه: فیلم «قصه‌های وحشی» به کارگردانی دامین زیفرون و تهیه کنندگی پدرو آلمادووار، در جوایز سالانه پلاتینو که به اسکار لاتین معروف است، ۸ جایزه از جمله بهترین فیلم و بهترین کارگردان را به خود اختصاص داد.

این فیلم همچنین توانست جوایز بهترین فیلم‌نامه، صدابرداری، بهترین تدوین، بهترین بازیگر زن، بهترین موسیقی متن و بهترین طراحی تولید را نیز از آن خود کند. طنز انتقادی «قصه‌های وجشی» داستان سقوط یک هواپیما با سرنشینان آن را روایت می‌کند که مشخص می‌شود شش نفر از مسافران، مردی به نام پاسترناک را می‌شناسند؛ اما هر یک با تعریف و داستان خودشان. در این فیلم بازیگرانی همچون اسکار مارتینز، ریکاردو دارین و لئوناردو اسباراگلیا به ایفای نقش پرداخته‌اند.

در دومین مراسم اهدای جوایز پلاتینو که امسال در شهر ماربلا برگزار شد آنتونیو باندراس بازیگر مشهور اسپانیایی هم برنده جایزه یک عمر دستاورد هنری شد. باندراس بعد از گرفتن جایزه‌اش از دست ریتا مورنو بازیگر  مشهور برنده جایزه اسکار گفت: «ما باید فرهنگ و کشورمان را مشتاقانه دوست داشته باشیم و افتخار کنیم که اسپانیایی هستیم. این را هم باید بدانیم که با گذشت زمان مشکلات ما سخت‌تر می‌شود».

مراسم جایزه «پلاتینو» با حضور فیلم هایی از آکادمی‌های فیلم‌سازی ۲۳ کشور اسپانیایی-زبان آمریکای لاتین، به اضافه اسپانیا و برزیل برگزار می‌شود. این مراسم حدود ۴۰۰ میلیون بیننده در سراسر دنیا دارد.