هنر و تجربه:  فیلم کوتاه «چله» به کارگردانی داوود خیام جایزه دوم بخش مسابقه فیلم کوتاه دوازدهمین دوره جشنواره فیلم زردآلوی طلایی ارمنستان را دریافت کرد.

امسال سه فیلم کوتاه ایرانی «همه چیز برای فروش» به کارگردانی فرهاد غلامی،«آغی» به نویسندگی و کارگردانی یوسف کارگر و «چله» به کارگردانی داوود خیام به بخش مسابقه جشنواره بین‌المللی فیلم زردآلوی طلایی ارمنستان راه یافته بودند. این سه اثر از میان ۱۶۰۰ فیلم کوتاه متقاضی از ۱۰۵ کشور برای حضور در بین ۳۵ فیلم بخش رقابتی فیلم کوتاه جشنواره انتخاب شده‌ بودند و با فیلم‌هایی از کشورهای اسپانیا، گرجستان، سوئیس، روسیه، رومانی، فرانسه، اوکراین، لهستان، آرژانتین، دانمارک، برزیل، ارمنستان و صربستان به رقابت پرداختند. ریاست هیات داوری این بخش را روبرت گودی گویان، کارگردان مطرح و نامزد سزار فرانسوی بر عهده داشت.

جشنواره زردآلوی طلایی هم‌چنین دارای کمپ تابستانی کارگاه فیلم‌سازی است که در دوره‌های گذشته هنرمندانی چون عباس کیارستمی، کیم کی دوک، جیا ژانگکه، گادفری رجیو، آتوم اگویان و نوری بیلگه جیلان به عنوان مدرس در آن حضور داشته‌‌اند. رویکرد این دوره جشنواره با عنوان چهارراه فرهنگ‌ها و تمدن‌ها نامگذاری شده بود.

دوازدهمین دوره جشنواره زردآلوی طلایی که از معتبرترین رویدادهای سینمایی اروپا به شمار می‌رود از ۱۲ الی ۱۹ جولای (۲۱ تا ۲۸ تیرماه) در شهر ایروان برگزار شد.