هنر و تجربه: گیشه فیلم‌های مستقل خارجی در هفته‌ای که گذشت شاهد صدرنشینی مجدد فیلم «چوبه‌های دار» و بازگشت وودی آلن به پرده سینماها با فیلم «مرد غیرمنطقی» بود.

فیلم «چوبه‌های دار» به کارگردانی مشترک تراویس کلاف و کریس لافینگ، توانست در هفته دوم فروش خود، ۴ میلیون دلار بفروشد. با این فروش، مجموع فروش این فیلم که تنها صد هزار دلار صرف ساخت آن شده، در دو هفته به ۱۸ میلیون دلار رسید. چوبه‌های دار در دو هزار و ۷۲۰ سالن به طور متوسط هزار و ۴۷۲ دلار در هر سینما فروخته است.

خط اصلی قصه این فیلم که در ژانر فیلم‌های ترسناک دلهره‌آور ساخته شده در مورد اجرای نمایشی در یک مدرسه است که حدود ۲۰ سال پیش حین اجرا، با حوادث هولناکی همراه بوده و حالا پس از گذشت دو دهه از آن، دانش آموزان دبیرستان قصد دارند تا به مناسبت سالگرد آن واقعه، نمایش مورد نظر را احیا کنند. اما اتفاقات مشابه همان سال دوباره به وقوع می‌پیوندد.

رتبه دول جدول، متعلق به فیلم «آقای هولمز» به کارگردانی بیل کاندون است که در ۳۶۳ سینما ۲ میلیون و ۴۸۹ هزار دلار فروخت. آقای هولمز اولین هفته اکرانش را سپری کرد و به طور میانگین ۶ هزار و ۸۵۷ دلار در هر سینما فروخت. در این فیلم که روایت جدید و مدرنی از کارآگاه شرلوک هولمز ارائه می‌کند، ایان مکلن  نقش شرلوک هولمز سالخورده و بازنشسته را بازی می‌کند که زندگی خود را مرور می‌کند و با یک پرونده حل‌نشده درباره یک زن دست و پنجه نرم می‌کند. لورا لینی و هیرویوکی سانادا دیگر بازیگران آقای هولمز هستند.

رتبه سوم جدول مستقل‌ها اما در اختیار  مستند «امی» است. این اثر به کارگردانی آسیف کاپادیا، در ۴۳۵ سالن ، ۱ میلیون و ۹۸ هزار دلار فروخت و در سه هفته، به مجموع فروشی چهار میلیون و ۱۶۵ هزار دلاری دست پیدا کرد. میانگین فروش این فیلم در هر سالن، دو هزار و ۵۲۴ دلار بوده است. مستند امی در مورد زندگی و کنسرت‌های موسیقی امی واین هاوس، خواننده معروف انگلیسی است که سال ۲۰۱۱ در سن ۲۸ سالی از دنیا رفت.

اما بازگشت وودی آلن به پرده سینما پس از یک‌سال از اتفاقات خوب این هفته سینمای جهان بود. «مرد غیرمنطقی» به کارگردانی وودی آلن از روز جمعه در پنج سینما در آمریکا به روی پرده رفت و در اولین هفته اکران خود ۱۸۸ هزار دلار فروخت و در رتبه هفتم فروش در بین فیلم‌های مستقل قرار گرفت. متوسط فروش این فیلم در هر سینما ۳۷ هزار و ۶۲۳ دلار بود. این کم‌ترین فروش افتتاحیه فیلمی به کارگردانی وودی آلن در پنج سال اخیر است. خواکین فینیکس، اما استون، پارکر پوسی، جیمی بلکلی و بن رزنفیلد در این فیلم بازی می‌کنند. «مرد غیرمنطقی» اولین بار، دو ماه پیش در بخش خارح از مسابقه شصت و هشتمین دوره جشنواره فیلم کن به نمایش درآمد. فینیکس در فیلم نقش یک استاد فلسفه را بازی می‌کند که برای امتحان اصول اخلاقی نامعمول خود تصمیم می‌گیرد یک قاضی را به قتل برساند. نقشه قتل جان تازه‌ای به این استاد می‌بخشد و باعث می‌شود او طعم تازه‌ای از زندگی را بچشد، اما اتفاقاتی در این بین می‌افتد که یک فاجعه ختم می‌شود.

رتبه‌های چهارم تا نهم جدول فروش هفتگی فیلم‌های مستقل به ترتیب در اختیار فیلم‌های «مواد» با ۲۹۷ هزار دلار فروش، «عشق و بخشش» با ۲۴۸ هزار دلار، «تو را در رویاهایم می‌بینم» با ۱۹۲ هزار دلار، «مرد غیر منطقی» با ۱۸۸ هزار دلار ،«عهد جوانی» با ۱۲۶ هزار دلار و «کارتل لند» با  ۱۰۲ هزار دلار فروش قرار دارند.