هنر و تجربه: پایگاه اطلاع رسانی فیلم‌های مستقل ایندی وایر، بر طبق نقدهای بیش از ۵۰۰ منتقد از سراسر دنیا، بهترین مستندهایی که تا به این زمان از سال ۲۰۱۵ (تا ماه جولای) به روی پرده‌ رفته‌اند یا به صورت آنلاین پخش شده‌اند را انتخاب کرده است.

طبق این آمار، مستند «نگاه سکوت» به کارگردانی جاشوآ اوپن هایمر با امتیاز A- از ۲۸ نقد در صدر قرار گرفته است. نگاه سکوت، با نگاهی انسانی به بررسی اوضاع اجتماعی کشور اندونزی و کشتار دسته‌جمعی سال ۱۹۶۵ میلادی در این کشور جنوب شرقی آسیا می‌پردازد.

مستند ۱۰۰ دقیقه‌ای «نگاه سکوت» در اولین نمایش خود، در جشنواره ونیز ۲۰۱۴ روی پرده رفت و جایزه بزرگ جشنواره و جایزه ویژه منتقدان (فیپرشی) این فستیوال معتبر را کسب کرد. جایزه ویژه منتقدان اروپا نیز از دیگر جوایز این فیلم مستند بلند است. دو سال پیش اوپنهایمر، کارگردان این مستند با فیلم  «بازی آدمکشی» که تهیه‌کننده آن ورنر هرتزوک فیلمساز نامدار آلمانی بود، در پایان سال نامزد کسب جایزه اسکار ۲۰۱۴ هم شد. گفتنی است نگاه سکوت سال گذشته در جشنواره سینما حقیقت نیز شرکت داشت.

مستند «کرت کوبین: قطعات جهنمی» به کارگردانی برت مورگن که در مورد زندگی کرت کوبین، خواننده و نوازنده  آمریکایی است هم با امتیاز A- از ۲۷ نقد در رتبه دوم این نظرسنجی قرار دارد.

رتبه سوم اما در اختیار مستند جنجالی «شفاف سازی، ساینتولوژی و زندان عقیده» اثر الکس گیبنی قرار دارد که از ۲۵ نقد امتیاز A- را به دست آورده است. این مستند در مورد فرقه  ساینتولوژی و ریشه‌های پیدایش آن است که پس از اکران، انتقادهای زیادی از سوی کلیسای جهانی ساینتولوژی و پیروان این آیین به آن وارد شد.

در رتبه‌های بعدی این آمار، مستندهای «داستانهای گریم اسلیپر» اثر نیک برومفیلد، «آیریس» ساخته آلبرت میزلز فقید، «نمک زمین» به کارگردانی ویم وندرس، «امی» آصف کاپادیا، «من و دیور» فردریک چنگ، «یک دروغگوی صادق» و «ارتش سرخ» گیب پولسکی قرار دارند.