هنر و تجربه: آنجلینا جولی ، فیلم مستند «زندگی در مرز» به کارگردانی هشت کودک جنگ‌زده کوبانی و سنجار را در جهان تبلیغ و معرفی می‌کند.

بازیگر و کارگردان سینمای آمریکا و سفیر حسن نیت سازمان ملل متحد فیلم مستند «زندگی در مرز» را در جشنواره‌های بین‌المللی فیلم و محافل هنری و دیپلماتیک جهان معرفی و مورد حمایت خود قرار می‌دهد که به کارگردانی هشت کودک از شهر کوبانی و سنجار در کمپ‌ها و هم چنین کوبانی پس از آزادسازی این شهر از دست گروه تروریستی داعش توسط این کودکان ساخته شده است.

جولی که روز ۲۰ ژوئن به مناسبت روز جهانی پناهندگان و به منظور دیدار با پناهندگان عراقی و سوریه‌ای به ترکیه سفر کرده بود، در مرز سوریه و ترکیه با چند تن از کارگردانان کودک فیلم مستند «زندگی در مرز» دیدار کرد و تصمیم گرفت تا این فیلم را در جشنواره‌های بین‌المللی فیلم و محافل هنری و دیپلماتیک معرفی و مورد حمایت قرار دهد.

در این پروژه، شش فیلم‌ساز با سفر به اقلیم کردستان عراق و ترکیه در کنار بچه‌های جنگ‌زده‌ای قرار گرفتند که ساکن اردوگاه‌های آواره‌های جنگ داعش هستند و به مدت دو ماه، اصول و قواعد ساده‌ سینمایی و فیلم‌برداری را به کودکان جنگ‌زده آموزش دادند که در تیم‌های شش تا هشت نفره سازمان‌دهی شدند تا آنها بتوانند خاطرات، رنج‌ها و امیدهایشان را در قالب فیلم‌های کوتاهی به تصویر بکشند. این کودکان در هر تیم، یک یا دو فیلم با کارگردانی و تصویربرداری خودشان ساختند.

هدف اولیه و اصلی‌ راه‌اندازی پروژه فیلم مستند «زندگی در مرز»، آموزش به کودکان و نوجوانانی است که در این مناطق زیر فشار مستقیم جنگ با داعش بودند و آنچه برسرشان آمده را دوربین رسانه‌های مختلف جهان به تصویر کشیده‌اند ولی هیچوقت از نگاه خودشان به این اتفاقات نگاه نشده است و بسیاری از لایه‌های پنهان این فاجعه در هاله‌ای از ابهام فرو رفته است و هدف این فیلم، نشان‌دادن این نادیده‌ها از زاویه دید این کودکان جنگ‌زده است.

این مستند بلند ۷۳ دقیقه‌ای که شامل هشت مستند کوتاه است، اوایل امسال در شهر کوبانی و همچنین در کمپ‌های آوارگان سنجار در اقلیم کردستان توسط این کودکان فیلمبرداری شده است. در نخستین نمایش بین‌المللی زندگی در مرز، این مستند در برنامه‌ای ویژه توسط تلویزیون جهانی «ان اچ کی» ژاپن معرفی و برای بینندگان این کانال در سراسر جهان به نمایش درآمد.