هنر و تجربه: فیلم «موجود» به کارگردانی جان کارپنتر از اول مرداد در سینماهای هنر و تجربه به نمایش در می‌آید.

این فیلم به عنوان قسمت اول از یک سه گانه آخرالزمانی از کارپنتر، قبل از «شاهزاده و تاریکی» و «در دهان دیوانگی» به نمایش درآمد و هشتمین اثر کارپنتر و اولین اثر استودیویی(یونیورسال) او بود که در ژانر وحشت/ علمی تخیلی و در سال ۱۹۸۲ ساخته شده‌است.

نام «موجود» به شخصیت منفی اصلی فیلم اشاره دارد که یک موجود ماورایی است که خودش را شبیه به انسان‌ها و دیگر موجودات اطرافش می‌کند. این موجود وارد یک مرکز تحقیقاتی می‌شود و خودش را به شکل محققانی درمی‌آورد که با آن‌ها برخورد می‌کند؛ به طوری که دیگر تشخیص افراد سالم سخت شده و پس از مدتی این شک و سوء‌ظن بین تمامی کارمندان فراگیر می‌شود و دیگر نمی‌توانند به هم اعتماد کنند.

فیلم از رمان «چه کسی آن‌جا می‌رود» نوشته جان کمپل اقتباس شده که قبل از آن هاوارد هاکس نیز در سال ۱۹۵۱ فیلم «موجودی از دنیای دیگر» را با اقتباس از آن ساخته بود. بیل لنکستر هم نویسندگی و اقتباس از این رمان را انجام داده‌است. موسیقی موجود نیز توسط انیو موریکونه معروف و با همراهی خود کارپنتر ساخته شده است.نکته جالب در مورد فیلم این است که هیچ بازیگر زنی ندارد.

بودجه ساخت موجود ۱۵ میلیون دلار بوده و ۱۹ میلیون هم در گیشه فروخته است. این فیلم در زمان افتتاح به مدت سه هفته در بین ده فیلم اول گیشه بود که دلیل استفبال محدود از آن، همزمانی با اکران فیلم «ای تی» اثر استیون اسپیلبرگ و «بلید رانر» به کارگردانی ریدلی اسکات بود. گفتنی است سال ۲۰۱۱ نیز ادامه‌ای برای این فیلم توسط ماتیاس ون هیجنینگن ساخته شده است.

استقبال منتقدان از این فیلم متناقض و متفاوت از یکدیگر بوده‌است. عده‌ای فیلم را به لحاظ فنی ستودند اما صحنه‌های آن را افراطی توصیف کردند. جان کنت مویر در هارور موویز، موجود را «پخته‌ترین اثر سینمایی کارپنتر» خواند و آن را «بهترین فیلم داستانی-ترسناک سال و حتی دهه» برشمرد. انجمن منتقدان شیکاگو، موجود را هفدهمین فیلم ترسناک تاریخ قلمداد کرد.کرت راسل، ویلفورد بریملی، دیوید کلنون، کیث دیوید و پیتر مالونی از بازیگران این فیلم هستند.