هنر و تجربه: اولین فیلم بلند کاوه ابراهیم‌پور داستان پسربچه‌ای است که بعد از مرگ مادر به عمه‌اش سپرده می‌شود. پسربچه‌ای که باید با دشواری‌های زندگی در محیط جدید و پیدا کردن دوستانی جدید کنار بیاید. اما در این میان یک چیزی سرجای خودش نیست. در زندگی عمه چیزی وجود دارد که او را از بقیه متمایز می‌کند و کم‌کم یحیی درمی‌یابد علت رفتارهای نامعمول بقیه با او رازی در زندگی عمه است که او نمی‌داند و دیگران می‌دانند. یحیی به عنوان یک پسربچه بازیگوش این راز را سرانجام کشف می‌کند، اما سکوت نمی‌کند.
نام فیلم نیز به همین سکوت نکردن یحیی اشاره دارد. یحیی پیش از آن که در رابطه‌اش با عمه و با دنیای بیرون به بلوغ عاطفی برسد، با انتخاب نکردن سکوت، تنهایی دوباره را انتخاب می‌کند.
کاوه ابراهیم‌پور کارگردان یحیی… در نشست خبری این فیلم در جشنواره سال گذشته فجر گفت: «داستان این فیلم گذر زندگی یک کودک و رسیدن او به بلوغ ذهنی است؛ در واقع «یحیی» مانند جنینی است که تمام مدت با محیط بیرونی ارتباط برقرار می کند.»
یحیی سکوت نکرد هم‌چنین بازگشتی است برای یکی از بهترین بازیگران زن دو دهه اخیر سینمای ایران. فاطمه معتمدآریا بعد از چند سال غیبت، در جشنواره سی و سوم با دو فیلم حضور دوباره‌ای داشت. «یحیی سکوت نکرد» و «بهمن» دو فیلمی بودند که بر پایه توانایی‌های معتمدآریا در بازیگری ساخته شدند. هر دوفیلم بدون حضور یک بازیگر توانا به عنوان کاراکتر مرکزی، ناقص می‌ماندند. در یحیی.. معتمدآریا در نقش عمه یحیی، کسی است که مهربانی و لطف او از سوی پسربچه نه ساله بی‌پاسخ باقی می‌ماند و درست وقتی رابطه آن دو به ثبات می‌رسد راز زندگی او از پرده بیرون می‌افتد. توانایی حفظ احساسات دوگانه در عین برانگیختن تماشاگر کاری نیست که از عهده هر بازیگری برآید. خود کاوه ابراهیم‌پور دلیل ساخت فیلم‌ را حضور فاطمه معتمد‌آریا بیان کرده‌است و معتمد‌آریا می‌گوید یک سال پیش فیلم‌نامه این کار را دریافت کرده و کارهای قبلی ابراهیم‌پور را دیده بوده و می‏‌دانسته سلیقه و دیدگاه خاصی دارد و به همین دلیل فیلم‌نامه را قبول کرده‌است.
بازیگر کودک این فیلم، ماهان نصیری، از میان ۲۰۰ کودک برای این نقش انتخاب شده است. ماهان نصیری پیش از این فیلم تجربه بازی در تیزرهای تبلیغاتی را داشته است اما یحیی سکوت نکرد اولین فیلم او به عنوان بازیگر بوده است. کاوه ابراهیم‌پور درباره انتخاب او گفته است: « ماهان قبلا در تیزرهایی که ساخته‌ام، بازی کرده و او را از بین دویست کودک انتخاب کردم. ماهان اولین یا دومین تست بود اما بعد از مواجه شدن با ۲۰۰ تست به این نتیجه رسیدم که اولین انتخابم بهترین انتخاب بوده‌است.»
یحیی سکوت نکرد در بخش هنر و تجربه جشنواره فیلم فجر  به نمایش درآمد و حالا بعد از گذشت شش ماه از پایان جشنواره برای اکران نیز به گروه سینمایی هنر و تجربه آمده است. کارگردان فیلم در نشست خبری جشنواره فجر در خصوص شرکت فیلمش در بخش هنر و تجربه گفته بود: «از قرار گرفتن فیلم در بخش هنر و تجربه ناراضی نیستم. هیچ دو آدمی مثل هم نیستند و به تبع آن هیچ دو داوری هم مثل هم تصمیم نمی‌گیرند. خوشحالم که فیلم هنری و تجربی تشخیص داده شده‌است. ضمن این که همیشه فکر می‌کردم کسی که فیلم اولش را می‌سازد، باید در همان بخش فیلم‌های اول شرکت کند.»
فاطمه معتمد آریا، ماهان نصیری، ندا جبرئیلی، تورج منصوری، صالح میرزا آقایی و رابعه اسکوئی از بازیگرانی هستند که در این اثر نقش‌آفرینی می‌کنند.
علی عابدینی بعد از مدت‌ها با این فیلم به سینما بازگشته و طراحی صحنه و لباس فیلم را انجام داده است. تینا پاکروان بعد از تجربه نخستین کارگردانی خود، در مقام تهیه‌کننده قرار گرفته‌است و طلا معتضدی نویسندگی فیلم‌نامه را برعهده دارد.

یحیی سکوت نکرد از فردا(پنج شنبه اول مرداد) در سینماهای گروه هنر و تجربه به نمایش در می‏‌آید.

برچسب‌ها: