هنر و تجربه: خبر انتخاب فیلم «اعترافات ذهن خطرناک من» در بخش چشم‌انداز سینمای جهان در جشنواره مونترال از جمله اخبار مرتبط با گروه هنر و تجربه بود که در روز چهارشنبه ۳۱ تیرماه در مطبوعات و خبرگزاری‌های سراسر کشور منعکس شد.

روزنامه آرمان امروز نیز در یادداشتی به قلم فرشاد سپاسی با عنوان «وقتی تئاتر به نجات سینما می‌آید»، بازی سیامک صفری را نقطه قوت بزرگ این فیلم دانسته است. در قسمتی از این یادداشت می‌خوانیم: «تعداد قابل توجهی بازیگر تئاتر با کارگردانی که از دل تئاتر بیرون آمده گرد یکدیگر جمع شده‌اند تا نشان دهند و ثابت کنند هنر سینما و تئاتر فاصله‌ای به اندازه یک تار مو بیشتر از هم ندارند.»

در خبری دیگر باز در ارتباط با هومن سیدی، سعید سعدی تهیه‌کننده فیلم جدید او به روزنامه صبا اعلام کرده است به محض دریافت پروانه ساخت فیلم جدید، فیلم‌برداری را کلید می‌زنیم. سعدی به خبرنگار روزنامه صبا گفته است: «کلیه مراحل برای تولید این فیلم را سپری کرده‌ایم. لوکیشن‌ها بازبینی شده و پیش‌تولید هم روزهای پایانی را می‌گذراند. تنها مساله‌ای که باعث می‌شود کار را کلید نزنیم تاخیر در گرفتن پروانه ساخت است و جز این “خشم و هیاهو” مشکل دیگری ندارد.» سعید سعدی هم‌چنین از اضافه شدن شقایق فراهانی به این پروژه خبر داده است.

روزنامه اعتماد نیز به معرفی دو فیلم جدید در گروه هنر و تجربه «اعترافات ذهن خطرناک من» و «یحیی سکوت نکرد» پرداخته است. در انتهای این معرفی کوتاه از این دو فیلم، نوشته شده است: «سینمای هنر و تجربه در این روزهای سینمای ایران گروهی است که سینمادوستان را به دیدن فیلم‌های خوب و قابل تحمل ترغیب می‌کند. گروهی که باید از آن بیشتر حمایت شود و در برنامه‌ریزی‌هایش سانس‌های بیشتری در زمان‌های مناسب در نظر گرفته شود چون در این صورت مطمئنا تماشاگر از سینمای گیشه به سینمای هنر و تجربه سرریز خواهد داشت.»

خبرگزاری ایسنا با مهدی گنجی کارگردان فیلم «من می‌خوام شاه بشم» مصاحبه کرده است. گنجی که فیلم او از روز جمعه دوم مرداد در گروه هنر و تجربه اکران می‌شود در این گفتگو توضیحاتی پیرامون کارش در این فیلم ارائه کرده است.
در بخشی از این گفتگو، گنجی این مستند را محصول تحقیقی دانست برای کشف آدم‌هایی که معروف نیستند اما با سایر شهروندان جامعه تفاوت‌هایی دارند. «این مستند محصول تحقیق گسترده‌ای بود که در ایران انجام شد تا به واسطه‌ی آن بتوانیم، آدم‌هایی را پیدا کنیم که معمولی هستند ولی به نوعی نسبت به بقیه آدم‌ها زندگی متفاوتی دارند! این آدم‌ها “سلبرتی” (مشهور) نیستند ولی سبک زندگی و نوع تفکرشان، آن‌ها را از بقیه آدم‌ها متمایز می‌کند. برای ما خیلی اهمیت داشت که شخصی را که پیدا می‌کنیم به اصلاح “سوشال رایزر” باشد، یعنی از طبقات پایین اجتماع شروع کرده باشد و بعد پیشرفت‌های خیلی خوبی بکند، برای من اینگونه افراد بیشترین جذابیت را داشتند.»

مهدی گتجی ضمن تاکید بر این‌که تمام صحنه‌های فیلم او واقعی هستند گفت: «این فیلم تمام صحنه‌هایش واقعی است و نتیجه تلاش شخص من و گروهم است که خیلی کمک کردند تا کار بهتر پیش رود. امروزه دیگر مخاطب باهوش متوجه مستند بودن فیلم‌ها می‌شود و هر قدر که کارگردان بخواهد بازسازی و یا کار تقلبی انجام دهد، مخاطبی که امروزه در معرض فیلم‌های خوب دنیا قرار دارد، خواهد فهمید که فیلم، مستند است یا جعلی.»

کارگردان مستند « من می‌خوام شاه بشم» درباره شرایط اکران در گروه هنر و تجربه و نقش این گروه افزوده است: «اکران در هنر و تجربه فرصت بسیار مغتنمی است و با توجه به آمارهایی که از اشغال صندلی در اکران‌های هنر و تجربه برای این فیلم‌ها داده می‌شود، به نظر می‌رسد که این سینما مخاطب‌های خاص خودش را پیدا کرده است. این نوع اکران که به اصطلاح به آن اکران گردشی می‌گویند که یک فیلم در عرض یک روز، در چند سانس پشت هم اکران نمی‌شود، شاید این تصور را ایجاد کند که به فیلم لطمه وارد می‌کند اما در حال حاضر با توجه به اینکه این یک تجربه‌ی جدیدی است، قطعا مخاطب‌های خودش را پیدا کرده است، اینها برای سینمای مستندی که تا به حال عرصه‌ی زیادی برای اکران نداشته، تجربه‌ی بسیار مفیدی خواهد بود.»

برچسب‌ها: