هنر و تجربه: یکبار دیگر ویم وندرس تسلط خود به فرم مستند را در جدیدترین اثر اکران شده‌اش «نمک زمین» در معرض نمایش گذاشته است. مستندی که ادای احترامی بصری به عکاس معروف برزیلی، سباستیائو سالگادوست و وندرس آن را همراه با پسر سالگادوی عکاس، یعنی جولیانو ریبرو سالگادو به طور مشترک کارگردانی کرده است. وندرس سابق بر این هم، زندگی اشخاص معروفی همچون نیکلاس ری و یاسوجیرو اوزو، پینا باوش و افراد دیگر را دستمایه ساخت مستند قرار داده است.

سالگادو سالهاست که به عنوان یکی از بزرگ ترین عکاسان دنیا شناخته می‌شود که استفاده هنرمندانه او از نور و فضا همراه با همدردی عمیق با شرایط انسانی، منجر به تصاویر پیچیده سفید و سیاهی می‌شود که وقار و شأن هر سوژه و موضوعی را ثبت می‌کند.

نمک زمین، تماشاچی را با خود به سفری ادیسه‌وار به دوران کاری این عکاس می‌برد. مستندی دو بخشی که از قسمت‌های مونوکروم وندرس و رنگی جولیانو تشکیل شده است. در فیلم، وندرس با در کنار هم قرار دادن، عکس‌ها و آثار سالگادو در کنار خودش جلوی دوربین، به خاطرات پشت هر عکس هم سری می‌زند و شیوه پیش پا افتاده مستندها در گذاشتن یک متکلم وحده جلوی دوربین را به نحو تعاملی‌تری تبدیل می‌کند. او ابتدا از سباستیائو می‌خواهد تا جلوی دوربین، در مورد شناخته شده‌ترین آثارش توضیح دهد. او در مورد حسش در زمان ثبت آن تصاویر نیز سخن می‌گوید. هر چند نمک زمین، صحنه‌های متعددی دارد که سباستیائو را در حال عکاسی نشان می‌دهد اما در مورد متدهای کار و تأثیرات هنری‌ای که او گرفته سخنی به میان نمی‌آید. چشم تیزبین کارگردان به رنگ سیاه و سفید، که با حساسیتش به فرم  و تأثیرپذیری از کار سباستیائو همراه می‌شود چیزی که از دید مخاطب پنهان نمی‌ماند .

دیدن عکس‌های ارزشمند سباستیائو سالگادو بر پرده عریض سینما هم از دیگر موهبت‌های دیدن نمک زمین است. یکی از سخت ترین کارها برای به تصویر کشیدن زندگی یک فرد مهم در قالب یک مستند، نشان دادن زیبایی‌های آثار و زندگی یک هنرمند به زبان سینمایی است که نمک زمین در این کار موفق می‌شود.

نمک زمین سال گذشته در بخش نوعی نگاه جشنواره کن به نمایش درآمد و جایزه هیئت داوران این بخش را از آن خود کرد و در آخرین مراسم اسکار نیز، نامزد جایزه بهترین مستند سال بود. دریافت جایزه سزار و جایزه مخاطبین جشنواره سن سباستین از دیگر افتخارات این فیلم به شمار می‌رود.

نمک زمین از ۱۷ جولای (۲۶ تیر) در سینماهای آمریکا اکران شده است.

sebastiao-salgado-009

برچسب‌ها: