هنر و تجربه: شصت و سومین دوره جشنواره فیلم سن سباستین فیلم‌های شرکت کننده در بخش‌های مختلف خود را اعلام کرد که ترکیبی از آثار اسپانیایی و آمریکای لاتین هستند و هیچ فیلم‌ساز زنی هم در بین آنها وجود ندارد.

در این لیست نام آثاری از فیلم‌سازان مطرح اسپانیایی همچون آسیر آلتونا، سس گای، مارک رچا، فدریکو ویروگ و آگوستی ویلارونگا برای جایزه صدف طلایی با یکدیگر رقابت می‌کنند. فیلم‌های زیر به تفکیک بخش‌های مختلف در سن سباستین حضور دارند.

فیلم‌های بخش مسابقه اصلی عبارتند از : «آماما: وقتی درختی می‌افتد» آسیر آلتونا (اسپانیا)، «مرتد» فدریکو ویروگ (اسپانیا، اروگوئه، فرانسه)، «پرواز یک روزه» مارک رچا (اسپانیا)، «اوا خواب ندارد» پابلو آگرو (اسپانیا، فرانسه، اروگوئه)، «شاه هاوانا» آگوستی ویلارونگا (اسپانیا، اروگوئه، فرانسه)، «ترومن» سس گای (اسپانیا، اروگوئه، فرانسه).

در بخش کارگردانان جدید هم دو اثر از اسکاتلند و آرژانتین با تولید مشترک اسپانیا، «پائولا» به کارگردانی اوگنیو کانواری و «پیکادرو» اثر بن شاروک حضور دارند. گفتنی است فیلم «پرویز» به کارگردانی مجید برزگر در شصتمین دوره سن سباستین موفق به کسب جایزه ویژه هیئت داوران در بخش کارگردانان جدید شده بود.دو فیلم «دور از دریا» ساخته ایمانوئل اوریبه و «ما تنها نیستیم» پیر ژوآن ونتورا هم نمایش‌های ویژه این دوره جشنواره دارد.

جشنواره سن سباستین از ۱۸ تا ۲۶ سپتامبر (۲۷ شهریور تا ۴ مهر) در منطقه باسک اسپانیا برگزار می‌شود و معتبرترین جشنواره آمریکای لاتین در بخش اسپانیایی زبان به حساب می‌آید. سال گذشته فیلم «دختر جادویی» توانست جایزه بزرگ این جشنواره را به دست آورد.