هنر و تجربه: مستند زندگی مارلون براندو، بازیگر فقید سینمای هالیوود که به روایت خود این بازیگر است این هفته به روی پرده سینماهای آمریکا می‌رود.

این مستند تحت عنوان «به من گوش کن، مارلون» را استیوان رایلی کارگردانی کرده است؛ مستندی که تصویرگر لایه‌های پنهان زندگی براندو است و از قسمت‌هایی از کاست صدای ضبط شده خود این بازیگر در آن استفاده شده است. این کاست حاوی ۳۰۰ ساعت صدای ضبط شده براندو است که وی طی  سال‌ها درباره زندگی خصوصی‌اش صحبت کرده.

در قسمت آغازین این مستند، صدای مارلون براندو با این مضمون پخش می شود: «به من گوش بده، مارلون این یک قسمت از صحبت‌های تو با بخش دیگری از وجود خودت است. به صدای من گوش بده و من اعتماد کن. تو می‌دانی که من قلبا به تو علاقمندم.»

با وجود محبوبیت بالای بازیگر پدرخوانده اما، در بخشی از این مستند، وجه دیگری از براندو نمایش داده می‌شود که انسانی کم‌رو  و با اعتماد به نفس پایین بوده و در خانواده‌ای زندگی می‌کرده که مادرش معتاد به الکل و پدرش انسانی بی‌اخلاق و خلافکار بوده است. ترس همیشگی این بازیگر از تنهایی و خودکشی دخترش «چی‌ان» و همچنین ماجرای قتل دامادش نیز از مواردی است که در «به من گوش بده مارلون» پرداخته شده است . از زبان خود این بازیگر اسطوره‌ای هالیوود در بخشی از مستند می‌شنویم که می‌گوید:«اگر خوش‌شانس نمی‌بودم و بازیگر نمی‌شدم، معلوم نیست که قرار بود سر از کجا دربیاورم. احتمالا یک شیاد و کلاهبردار می‌شدم. کلاهبردار خوبی می‌شدم».

مارلون براندو سال ۲۰۰۴ در سن ۸۰ سالگی درگذشت.

 

برچسب‌ها: