هنر و تجربه: بیشترین اخباری که در روز دوشنبه روزنامه‌ها و خبرگزاری‌های کشور در ارتباط با فیلم‌های به نمایش درآمده در گروه سینمایی هنر و تجربه منتشر کردند به فیلم «یحیی سکوت نکرد: اختصاص داشت.

خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) با کاوه ابراهیم‌پور کارگردان این فیلم گفتگو کرده است. در این گفتگو ابراهیم‌پور هنر و تجربه را برای صاحبین فیلم‌ها یک انتخاب و نه یک اجبار دانسته است. او به خبرنگار ایسنا گفته: «اکران شدن در هنر و تجربه نه تنها یک اجبار نیست بلکه یک انتخاب برای کارگردان و تهیه‌کنندگان فیلم است. این دو مدل اکران هر یک خوبی‌ها و بدی‌هایی دارند که نمی‌توان با قطعیت گفت که کدام یک برای کدام فیلم مناسب‌تر است.»

او همچنین در ارتباط با تبلیغات این گروه گفته است: «گروه هنر و تجربه بودجه چندانی برای تبلیغات ندارد و البته نمی‌توان چنین انتظاری از یک سیستم حمایتی داشت، این گروه در حد خود تلاشش را می‌کند.»

این فارغ‌التحصیل دانشگاه هنر در مورد چگونگی ساخت این فیلم گفت: «در چند سال گذشته چندین‌بار برای ساخت فیلم بلند دورخیز کردم، ولی گذر سالیان من را سخت‌پسند و ایده‌آلیست کرده بود و داستان‌ها آنقدر که می‌خواستم قانعم نمی‌کرد تا این که یک داستان سه خطی از مازیار حبیبی‌نیا، سردبیر مجله شبکه آفتاب، شنیدم و برایم جالب بود که در نهایت هم به همین فیلم «یحیی سکوت نکرد» تبدیل شد.

ابراهیم پور که «یحیی سکوت نکرد» اولین فیلم بلندش است، در ادامه یادآور می‌شود: «حدود سال ۷۹ بود که از دانشگاه هنر در رشته سینما فارغ‌التحصیل شدم و فکر می‌کردم که باید فیلم بسازم و فیلم‌ساز خوبی هم شوم! غافل از اینکه روزگار برنامه دیگری برایم داشت و قرار بود که سال‌ها برای خرج زندگی آگهی تبلیغاتی بسازم و گه‌گداری هم اگر فرصتی پیش بیاید فیلمی کوتاه!»

البته همین مساله برای او تمرینی برای فلیم‌سازی بوده است: «البته این تمرین مدام و روزانه‌ی ساخت آگهی چندان هم بد نبود و به من آموخت که چگونه در زمان کم داستان گویی تاثیرگذار را بیاموزم و از طرفی هم تکنیک و زبان تصویر را به صورت عملی تجربه کنم.»

ابراهیم‌پور شانس بزرگ را در این فیلم وجود فاطمه معتمدآریا جلوی دوربین می‌داند و می‌گوید: «از زمانی که خانم طلا معتضدی زحمت نوشتن فیلم‌نامه را بر عهده گرفت، ما خانم معتمدآریا را برای نقش اصلی در ذهن تصور می‌کردیم و حتی از تکیه کلام‌ها و حرکات و منش ایشان در نوشتن فیلم‌نامه استفاده کردیم. و زمانی هم که فیلم‌نامه را به ایشان دادم تا بخوانند، از فیلم‌نامه خوششان آمد و از آن استقبال کردند. من شانس بسیار بزرگی داشتم که در این فیلم با چنین بازیگر و در عین حال انسان نیکی افتخار همکاری داشتم.»

و البته شانس دیگر او ماهان نصیری به عنوان بازیگر نقش کودک این فیلم بوده است: «ماهان نصیری  یک انسان بزرگ است در ابعادی کوچک! درک و فهم این کودک شگفت‌انگیز است و چنان در نقش فرو می‌رود که باورکردنی نیست. یافتن او برای نقش «یحیی» شاید یکی از بزرگترین شانس‌هایی بود که من در این فیلم آوردم.»

روزنامه شرق نیز در صفحه سینمایی خود با فاطمه معتمدآریا صحبت کرده است و این مصاحبه با سوالاتی درباره «یحیی سکوت نکرد» آغاز می‌شود. معتمدآریا که چندسالی هم از سینما دور بود درباره پذیرش بازی در این فیلم به شرق گفته است: «وقتی سناریو را خواندم، دیدم این شخصیت زنی است که ابعاد مختلفی از وجودش باید دیده شود. این زن پشت ظاهر منفی‌اش، روحیه آسیب‌دیده و مهجوری دارد که من فکر کردم باید ابعاد مختلفش را نشان دهم و این چالش برایم جذاب بود. درواقع پیش از اینکه به نگاه مردم فکر کنم، به مسئولیت خودم در برابر این شخصیت فکر می‌کردم. دیدم جزء معدود سناریوهایی است که به لحاظ ساختار دراماتیک غلط کمی دارد. هم بیان یک معضل اجتماعی بود و هم ابعاد عاطفی داشت. بعد هم که گفتند کاوه ابراهیم‌پور می‌خواهد این کار را کارگردانی کند، کارهای تبلیغاتی و فیلم‌های کوتاهی که ساخته بود را دیدم و از سلیقه‌اش خوشم آمد و نهایتا کار را پذیرفتم

معتمدآریا در پاسخ به سوال شرق درباره تجربه‌اش در کار کردن با کودکان در فیلم‌هایی مثل «مهرمادری» گفته است: «برای من کارکردن با بچه‌ها اصلا سخت نیست چون بچه‌ها خیلی خیلی باهوشند و به این دلیل که هیچ ایده‌ای از قبل در ذهنشان نیست برای این که بخواهند به واسطه بازی در یک فیلم معروف شوند یا پولدار، خیلی فرهنگی و مشخص و باقدرت می‌توان با آنها برخورد کرد و اتفاقا بده‌بستان خیلی خوبی برقرار می‌شود. بچه‌ها حرف آدم را خیلی خوب متوجه می‌شوند و منظور را خیلی خوب دریافت می‌کنند.»