هنر و تجربه:  «هرگز از پذیرش این مسئولیت پشیمان نیستم اما این به معنای این نیست که سختی نکشیدم چراکه دو سال گذشته سخت‌ترین دوران زندگیم بوده است.» این نکته است که حجت‌الله ایوبی معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رییس سازمان سینمایی در گفت و گوی خود با ایسنا به آن اشاره کرده است

این مدیر هنری در آستانه دو ساله شدن مسئولیتش در سازمان سینمایی بعنوان داشته: «مهم‌ترین دستاورد این است که همه چیز دارد به حالت طبیعی خود برمی‌گردد. سینمای ایران دارد زندگی طبیعی‌اش را از سر می‌گیرد و بار دیگر به سبد کالای مردم برمی‌گردد. مثل اینکه بعد از یک زلزله شدید، همه دوست دارند به حالت عادی برگردند. در این مدت حتی سینماگران هم با یکدیگر آشتی کرده‌اند. سالن سینما ساخته می‌شود. آرزوی ما بود که سینما جزو مطالبات مردم بشود، چیزی که حالا در حال وقوع است.»

مدیر پیشین سازمان فرهنگی هنری اکو در ادامه با ابراز خرسندی از راه اندازی گروه «هنر و تجربه» و شورای راهبردی سینمای کودک به عنوان دو اتفاق مهم سال گذشته دانست.

مهم‌ترین دستاورد این است که همه چیز دارد به حالت طبیعی خود برمی‌گردد. سینمای ایران دارد زندگی طبیعی‌اش را از سر می‌گیرد و بار دیگر به سبد کالای مردم برمی‌گردد

ایوبی درباره امتیاز پنج درصدی برای گیشه و سهم ارزش گذاری برای مخاطب که در این دفترچه مشخص شده است‌، تصریح کرد: «در بسیاری از دوره‌ها، مدیریت سینمای کشور علاقه‌ای به سخن گفتن از گیشه نداشته است و آن‌ را افت کلاس می‌دانستند. اما ما با افتخار از گیشه سخن می‌گوییم زیرا تنها راه آشتی مردم با سینما توجه به گیشه است و با قائل شدن این پنج درصد می‌خواستیم نشان دهیم که به گیشه توجه داریم نمی‌توانستیم بیش از این امتیاز بدهیم اما می‌خواستیم نشان دهیم که به آن توجه داریم. البته فیلم‌های گیشه‌ای خیلی هم به حمایت ما نیاز ندارند.»

رییس سازمان سینمایی با ابراز خرسندی از فروش فیلم‌ها در چند ماه گذشته اضافه کرد: «امسال به لحاظ گیشه سال درخشانی داشتیم و در همه ماه‌ها رکورد زدیم البته گاهی می‌گویند ما به گروه هنر و تجربه خیلی توجه داریم، در حالیکه این گروه خیلی به اکران سینمای ما کمک کرده است چون با اکران فیلم‌های این گروه در بعضی ازسالن‌ها‌، فضا برای اکران فیلم‌های پرمخاطب بیشتر باز شد و به لحاظ اکران کمتر مشکل داریم.»

ایوبی ادامه داد: «اگر فیلمی به هر دلیلی دچار مشکل اکران شود، ما آن را می‌خریم تا سرمایه مادی‌ سازندگانش برگردد و در کنار آن به آن فیلمساز کمک می‌کنیم تا فیلم بعدی‌اش راحت‌تر ساخته شود. هرچند فیلم سرمایه آن فیلمساز است اما از دیدگاه ما سرمایه اصلی خود فیلمساز است که نباید خلاقیتش در یک فیلم مشکل‌دار متوقف شود.»

ایوبی در ادامه با اشاره به روند ساخت سازمان سینمایی برای ساخت فیلم‌های فاخر توضیح داد: «اگر بودجه کافی داشتیم، هیچ ایرادی ندارد فیلم‌های پرهزینه و ارزشی هم ساخت اصولا به ساخت فیلم‌های دفاع مقدسی و ارزشی علاقه داریم. زیرا سینما به همه انواع فیلم‌ها نیاز دارد و این گونه فیلم‌ها صنعت سینما را پیش می‌برد. نمی‌خواهیم هالیوودی شویم اما باید به فکر ارتقاء سیستم فنی و تکنیکی سینمای خود باشیم.»

این مدیر هنری در پاسخ به این پرسش که چرا در کنار تشکیل این اتاق‌های فکر، برای حل مشکلات و حاشیه‌های سینما با مراجع، نمایندگان مجلس و … اتاق فکرهای دیگری برگزار نمی‌کند، توضیح داد: «نمی‌توانم گزارش تمام جلسات را ارایه دهم اما با توجه به تمام تحولات کشور، سینما در بین منتقدان دولت جزو جاهای پرحاشیه نبوده است. ما با کمیسیون فرهنگی مجلس جلسات متعدد برگزار کرده‌ایم و تعاملات خوبی داریم و اکران بعضی از فیلم‌ها در پی همین جلسات و دیدارها بوده است. مثلا فیلم «قصه‌ها» را با حضور نمایندگان مجلس و کارگردانش به صورت خصوصی نمایش دادیم.»

ایوبی ادامه داد: «خوشبختانه ارتباط خوبی با حوزه علمیه قم هم داریم به عنوان مثال درمورد فیلم «رستاخیز»  بخشی از دوستان حوزه علمیه قم و مشهد راضی شدند، اما بعضی دیگر با این فیلم مشکل داشتند.»

ایوبی با اشاره به این‌که سال آینده نیز بخش بین‌الملل جشنواره فیلم فجر همچون امسال به صورت مجزا برگزار می‌شود، افزود: «دبیر این بخش بزودی معرفی خواهد شد و این مجزا کردن مطمئنا اتفاق درخشانی خواهد بود.»

خوشبختانه ارتباط خوبی با حوزه علمیه قم هم داریم به عنوان مثال درمورد فیلم «رستاخیز»  بخشی از دوستان حوزه علمیه قم و مشهد راضی شدند، اما بعضی دیگر با این فیلم مشکل داشتند

او در پاسخ به میزان رضایتش از بخش بین‌الملل دوره گذشته جشنواره فجر با توجه به انتقادات مطرح شده، توضیح داد: «بعضی ویژگی‌هایش جشنواره امسال خوب بود و بخشی از بخش‌های دیگرش می‌توانست خیلی بهتر باشد.»

دکتر حجت‌الله ایوبی در پایان صحبتش به ایسنا گفت: «آن‌چه را که اصلا نمی‌پسندم، سخن گفتن هنرمندان از طریق رسانه‌ها است. این گفتگوهای رسانه‌ای اصلا بر من اثرگذار نیست و حتی گاه نتیجه معکوس داشته است. چرا که ما همواره می‌توانیم با یکدیگر گفت‌وگو کنیم و نیازی نیست دوستان مسائل خود را از طریق رسانه‌ها به ما اعلام کنند. من مدیری هستم که تمام لحظات در تعطیلات و اعیاد رسمی و حتی تا لحظه تحویل سال پیگیر کار سینماگران هستم.»

برچسب‌ها: