هنر و تجربه: چهلمین جشنواره سینمایی تورنتو، آثار بخش‌های مختلف خود را اعلام کرد که در بین آنها آثار فیلم‌سازان بزرگی به چشم می‌خورد.

برای افتتاحیه این جشنواره، فیلم کارگردان کانادایی، ژان مارک‌ولی با عنوان «تخریب» به کارگردانی ژان مارک ولی و بازی جیک جیلنهال و نوآمی واتس برای نمایش انتخاب شده است. این فیلم آخرین اثر از کارگردان فیلم‌های «باشگاه خریداران دالاس» و «وحشی» است.

«مریخی» به کارگردانی ریدلی اسکات برای نخستین بار به نمایش گذاشته خواهد شد. مت دیمون و استیفن فریرز بازیگران فیلم اسکات هستند. فیلم «طراح لباس» ساخته جوسلین مورهاوس و با بازی کیت وینسلت که گمانه‌زنی‌ها برای بازی لایق اسکار او شروع شده هم در بخش مسابقه اصلی حضور دارد.

«برنامه» با بازی داستین هافمن و بن فاستر دیگر فیلمی است که در این جشنواره برای نخستین بار نمایش داده خواهد شد. این فیلم روایت‌گر صعود و سقوط لانس آرمسترانگ دوچرخه‌سوار مشهور آمریکایی است و استیفن فریرز آن را کارگردانی کرده است.

مایکل مور کارگردان برنده اسکار نیز پس از پنج سال با فیلم «پس از این به کجا حمله کنیم» با حضور در بخش نمایش ویژه جشنواره به سینماها بازمی‌گردد. جان کسار که به عنوان خالق سریال پرطرفدار «۲۴» شناخته می‌شود هم با فیلمی سینمایی با عنوان «بخشوده» با بازی کیفر ساترلند و دونالد ساترلند در نقش پدر و پسر در تورنتو شرکت می‌کند. از دیگر کارگردانان سرشناس حاضر در این دوره جشنواره، رولند امریخ کارگردان فیلم معروف «۲۰۱۲» است که فیلم «دیوار سنگی» خود را در بخش اصلی شرکت داده است.

آثاری همچون «توده سیاه» اسکات کوپر با بازی جانی دپ، «دختر دانمارکی» تام هوپر با بازی ادی ردماین، «دیپان» ژاک اودیار که نخل طلای امسال کن را به دست آورد،«برنامه مگی» ربکا میلر، «کوه‌ها از هم جدا می‌شوند» ژیا ژانگ‌که، «پسر شائول» لازلو نمش «جوانی» پائولو سورنتینو از فیلم‌های شاخصی هستند که در تورنتو نمایش ویژه خواهند داشت.

جشنواره فیلم تورنتو یکی از مهمترین جشنواره‌های جهانی فیلم است، که به عنوان سکوی پرتابی برای مدعیان اسکار در نظر گرفته می‌شود. پیش از این چند بار فیلم‌های برگزیده در این جشنواره مانند «میلیونر زاغه‌نشین»، «سخنرانی پادشاه» و «دوازده سال بردگی»، جایزه اسکار بهترین فیلم را نیز از آن خود کرده‌اند.

چهلمین دوره این جشنواره از ۱۰ تا ۲۰ سپتامبر (۱۹ تا ۲۹ شهریور) برگزار می‌شود.