هنر و تجربه: فیلم کوتاه «تست» (The Audition) به کارگردانی مارتین اسکورسیزی و با بازی رابرت دنیرو و لئوناردو دی کاپریو، بازیگران ثابت فیلم‌های اسکورسیزی، در هفتاد و دومین جشواره ونیز به نمایش درمی‌آید.

داستان این فیلم کوتاه از این قرار است : «لئوناردو دی کاپریو و رابرت دنیرو در دنیای واقعی یکدیگر راملاقات می‌کنند.طولی نمی‌کشد که هر دو می‌فهمند، توسط مارتین اسکورسیزی، کارگردان بزرگ برای بازی در یک فیلم فراخوانده شده‌اند؛ اما مساله اینجاست که آن‌ها برای به دست آوردن نقش اصلی فیلم باید با یکدیگر رقابت کنند.»

prova

موضوع رقایت دو بازیگری که غالب فیلم‌های به یاد ماندنی اسکورسیزی با حضور یکی از این دو نفر ساخته شده بسیار جالب به نظر می‌آید. با آنکه این فیلم کوتاه است اما  نهمین همکاری اسکورسیزی با دنیرو، ششمین همکاری او با دی کاپریو و سومین همکاری مشترک دی کاپریو و دنیرو پس از فیلم های «اتاق ماروین» و «زندگی این پسر» را رقم زده‌است. دنیرو پس از ۲۰ سال از آخرین حضور خود در فیلمی از اسکورسیزی در این اثر نقش آفرینی کرده است. برد پیت نیز در نقش کوتاهی بازی کرده و اسکورسیزی هم نقش خودش را ایفا کرده است.

این فیلم برای تبلیغ یک هتل ساخته شده و حدود ۸۰ میلیون دلار خرج ساخت آن شده است. رقم سنگین صرف شده برای این فیلم ۱۶ دقیقه‌ای، آن را به گران‌ترین فیلم کوتاه جهان تبدیل می‌کند که بیشتر آن به دلیل دستمزد ۱۳ میلیون دلاری بازیگران معروف فیلم بابت هر روز کار (جمعا دو روز) است. «تست» جزء ۱۵ اثری است که در بخش غیررقابتی ونیز که از ۲ سپتامبر (۱۱ شهریور) آغاز می‌شود، به نمایش درمی‌آید.