هنر و تجربه – امیر محقق: این اتفاق زیاد می‌افتد که فیلم‌اولی‌ها یا نویسنده‌ها برای جلب نظر سرمایه‌گذاران مجبور باشند تا در جلسه‌ای ایده و کار خود را به آنها معرفی کنند و درمورد آن توضیح دهند. این نشست‌ها غالباً بسیار حساس هستند و کسی که ایده خود را اصطلاحاً پرزنت (Present) می‌کند باید نکات زیادی را، از جمله نوع رفتارش در جلسه، رعایت کند. در آخرین دوره جشنواره‌ بین‌المللی فیلم فجر نیز کارگاهی با عنوان «اصول و مبانی پیچینگ» توسط جن میلر، مدرس بین المللی کانادایی برگزار شد که در آن آداب ارائه مناسب ایده به سرمایه گذار مطرح شد. سایت تخصصی بازار فیلم آمریکا مقاله‌ای منتشر کرده و در آن مواردی را مطرح کرده که باید از انجام آنها در جلسات پیچینگ اجتناب کرد تا شانس بیشتری داشت. آنها را در زیر می‌خوانید.

۱ – بحث نکنید

به موضع دفاعی رفتن در جلسه، کار آماتورهاست. اگر از شما سوال سختی پرسیده شد و شروع به پرت و پلا گفتن یا بهانه آوردن شوید، تصمیم گیرنده آن جلسه به این فکر می‌کند که شما فرد مناسبی برای به ثمر رساندن پروژه نیستید. اگر نتوانید در یک جلسه اولیه رفتار حرفه‌ای داشته باشید، نمی‌توانید توقع داشته باشید تا به شما برای مدیریت شرایط سخت‌تر و حین کار اعتماد کرد. در پاسخ به سوال‌های سخت، به جای بحث کردن بگویید:«به نکته جالبی اشاره کردید. اجازه بدهید در موردش فکر کنم».

۲ – روی صندلی مدیر ننشینید

جلسات پیچینگ معمولاً در اتاق‌های کنفرانس تشکیل می‌شود که صندلی مدیر مشخص نیست. همیشه اول اجازه بدهید تا او اول بنشیند. حتی اگر به ظاهر معلوم بود صندلی شما کجاست از او بپرسید که «کجا باید بنشینم؟». نشستن روی صندلی نامناسب شما را خودمختار نشان می‌دهد.

۳ – هنگام مخاطب قرار دادن، هیچ کس از حاضرین از قلم نیفتد

در جلساتی که چندین نفر مخاطب شما هستند، همه را مخاطب خود قرار دهید و با آنها ارتباط چشمی برقرار کنید. هیچ کس نباید حس نادیده شدن پیدا کند. این را بدانید که نظر همه تصمیم گیران حاضر در جلسه در مورد شما مهم است.

۴ – فکر نکنید همه باید شما را بشناسند

سرمایه گذار مورد نظر شاید فراموش کرده باشد که چرا با شما جلسه داشته است. در اول جلسه خودتان را معرفی کنید و غرور بی‌جا را کنار بگذارید. حتی اگر به نسبت، آدم شناخته شده‌ای هستید.

۵ – افراد روبه‌رویتان را غیر رسمی خطاب نکنید

بعضی افراد عادت دارند تا دیگران را به اسم کوچک صدا کنند. سعی نکنید سریع صمیمی شوید. جلسه کاری رسمی است، اگر غیر از این باشد، اجازه دهید تا سرمایه گذار صمیمی بودن را شروع کند.

۶ – استرس خود را نشان ندهید

اینکه در جلسه نگران باشید و استرس داشه باشید برای بعضی از مدیران قابل درک است اما زیادی آن می‌تواند معامله را به هم بزند. اگر اعتماد به نفس کافی نداشته باشید آنها شما را به مافوق خود معرفی نکرده و یا ضمانتتان را نمی‌کنند. پس اگر به شدت دارید عرق می‌ریزید و گلویتان آنقدر خشک شده که صدایتان خش دارد، به احتمال زیاد کاری از پیش نمی‌برید.

۷ – قبل از آماده شدن سرمایه گذار، صحبت را آغاز نکنید

اجازه دهید تلفن‌های او تمام شود، کاغذهایش را آماده کند و حواسش معطوف به شما باشد، سپس حرف را شروع کنید. در غیر اینصورت شاید فقط حرف‌هایتان به گوش او بخورد.

۸ – چاپلوسی نکنید

یک تعریف کوتاه شاید کارساز باشد اما زیادتر از آن باعث می‌شود که برای آخرین بار رنگ آن دفتر را ببینید. اگر تملق کنید و ضعف نشان دهید این تصور ایجاد می‌شود که کارتان چندان قابل دفاع نیست و از طریق چاپلوسی می‌خواهید به هدفتان برسید.

 ۹ – عجول نباشید

مدام انگشتانتان را تکان ندهید یا ساعت خود را چک نکنید. وقتی در اتاق جلسه هستید، زمان شما با سرمایه گذار باید تطبیق شود. جوری نشان ندهید که کاری مهم‌تر از آن جلسه دارید.

۱۰ – کلمات ثقیل استفاده نکنید

سرمایه گذار باید کلماتی که استفاده می‌کنید را بفهمد. از عبارات، کلمات تخصصی یا انگلیسی که طرفتان با آنها آشنایی ندارد و به خودش اجازه نمی‌هد که معنی آن را بپرسد استفاده نکنید. اینگونه او حس گیج و احمق بودن پیدا می‌کند که اصلا اتفاق خوبی نیست.

۱۱ – طوطی نباشید

همه چیز را از حفظ و بی وقفه نگویید. اینگونه سرمایه گذار حس می‌کند شما صدها بار در جلسات مختلف آنها را تکرار کرده‌اید. خلاقیت به خرج دهید و کاری کنید او احساس کند اختصاصی خودش، ایده را طراحی کرده‌اید. آنقدر سریع هم صحبت نکنید که او نتواند اطلاعات را در ذهنش پردازش کند. ضمن اینکه ممکن است نشانه عصبی بودن شما تلقی شود.

۱۲ – عذرخواهی نکنید

صحبت خود را با جملاتی مثل «من آدم بی تجربه‌ای هستم» یا «من معمولاً خوب ایده‌ام را مطرح نمی‌کنم» شروع نکنید، چون باعث تأثیر منفی در شما می‌شود. سرمایه گذاران ترجیح می‌دهند با حرفه‌ای کار کنند نه تازه کارها.

۱۳ – روی تحصیلات دانشگاهی خود مانور ندهید

اگر لازم بود فقط یکبار بگویید کجا درس خوانده‌اید. اینکه مدام روی تحصیلات دانشگاهی خود تمرکز کنید شما را به شکل یک ابزار نشان می‌دهد. طرف مقابل مایل است بداند شما بعد از فارغ التحصیلی چه کار مهمی انجام داده‌اید.

۱۴ – سریع وارد بحث کاری نشوید

اوایل جلسه، سرمایه گذار مشغول برانداز شما و رسیدن به برداشت اولیه از شخصیت و اعتماد به نفس شماست. زود وارد بحث کاری نشوید چون او هنوز حواسش کاملاً جمع نیست.

۱۵ – تصویر یک فرد بیچاره را نداشته باشید

اگر سرمایه گذار از ایده‌تان خوش نیامد و صحبت‌های شما قانع‌اش نکرد، فکر نکنید هر طور شده باید او را مجاب کنید. اگر ایده دیگری در ذهنتان دارید، این جلسه وقت مطرح کردن آن نیست.

۱۶ – عجیب رفتار نکنید

لازم نیست حرکات شخصیت داستان را شبیه سازی کنید یا حین روایت آن، احساساتی شوید. رفتار حرفه‌ای و بالغانه از مهم ترین شروط عملکرد مناسب در یک جلسه پیچینگ است.

۱۷- بحث شخصی نکنید

قطعا در این جلسات کسی مایل نیست تا بداند آخرین بار کی مریض شده‌اید یا خانواده‌تان درگیر چه مشکلاتی است و مسائل مالی شخص شما هم ربطی به سرمایه گذار ندارد. فراموش نکنید برای کار آنجا رفته‌اید.

 

برچسب‌ها: