هنر و تجربه: وودی آلن سینماگر سرشناس سینمای جهان در مصاحبه جدید خود با نشریه ایندیپندنت، عنوان کرده که ساخت فیلم‌های بزرگ، خارج از توانایی اوست چرا که او فردی عادی و بسیار تنبل است که ترجیح می‌دهد زودتر به خانه برود تا این که بخواهد سکانس‌های سخت و چالش برانگیز را مقابل دوربین ببرد.

در حالی که طرفداران آلن هنوز فیلم‌های موفقی چون «منتهن» و «آنی هال» را از این سینماگر صاحب سبک به یاد دارند اما خود او اذعان می‌کند که قدرت و کمال‌گرایی لازم را برای ساخت فیلم‌های فوق‌العاده و بزرگ ندارد: «من یک تنبل هستم نه یک کمال‌گرا. اسپیلبرگ و اسکورسیزی با تلاش فراوان تا نیمه شب روی جزئیات کار می‌کنند اما من دوست دارم ساعت شش عصر که می‌شود به خانه بروم و شامم را بخورم. فیلمسازی تمام زندگی و دغدغه من نیست. کمبود دیگر من این است که هوش، بینش عمیق و استعداد ذاتی ندارم و روحیه بزرگی در من وجود ندارد. زمانی که صحنه‌های فیلم‌های کوروساوا را تماشا کنید، می‌دانید که او در صحنه فیلمبرداری به جنون رسیده است و همه چیز باید عالی پیش می‌رفته است. او دیوانه بود اما من هیچ یک از این ویژگی‌ها را ندارم.»

فیلم‌های اخیر وودی آلن ۷۹ ساله با انتقاداتی از حیث کیفی مواجه شده است و فیلم «مرد غیرمنطقی» جدیدترین ساخته او که امسال در جشنواره ونیز نیز به روی پرده می‌رود به گمان برخی منتقدین «بسیار بد» و «تقریبا غیرقابل دیدن» معرفی شده‌ است. پیش از این نیز دو فیلم «ملیندا و ملیندا» در سال ۲۰۰۴ و «رویای کاساندرا» در سال ۲۰۰۷ بازخوردهای مشابهی نداشتند.

این فیلم‌ساز کهنه‌کار همچنین می‌گوید: «مشکل من این است که فردی عادی و از طبقه متوسط هستم. اگر دیوانه بودم وضعیت بهتری داشتم. اگر در صحنه فیلمبرداری داد و هوار می‌کردم بهتر می‌شد اما این کار را نمی‌کنم. می‌گویم همین خوب است. و این باعث می‌شود که به یک کیفیت متوسط برسیم.»

آلن معتقد است فیلم «امتیاز نهایی» او بیشترین میزان نزدیکی را با تعریف او از یک فیلم عالی داشته است و این که هر فیلمی را با امید به ساخت فیلم کلاسیک آغاز می‌کند. «همیشه قصد دارید فیلمی چون “همشهری کین” و یا “دزد دوچرخه” بسازید اما این اتفاق نمی‌افتد.»

خالق «آنی هال» در اولین مصاحبه‌ پس از نمایش فیلم «مرد غیرمنطقی» گفته بود که فیلم‌سازی را راهی خوشایند برای امرار معاش قلمداد می‌کند: «همه باید در زندگی کاری کنیم تا درآمدی داشته باشیم. فیلم‌سازی براساس استانداردهای کلی مشاغل، شغل بسیار خوبی است. شما با افراد مستعدی سروکار دارید و کارتان به هیچ وجه خسته کننده نیست. من از این کار کردن لذت می‌برم. زندگی معقولی دارم. صبح‌ها از خواب بلند می‌شوم. کار می‌کنم، بچه‌ها را به مدرسه می‌برم، روی تردمیل می‌دوم، اما اگر دیوانه بودم بهتر می‌شد.»

وودی آلن طی بیش از سه دهه فیلم‌سازی، بالغ بر ۴۵ فیلم ساخته که با آن‌ها افتخارات و جوایز سینمایی متعددی از جمله چهار جایزه اسکار و دو جایزه گلدن گلوب کسب کرده است.