هنر و تجربه:دیزنی سرانجام برنامه‌اش برای عرضه‌ی یک مجموعه‌ی جامع و نفیس از آثار هایائو میازاکی در قالب بلو.ری را اعلام کرد و خبر داد که این مجموعه اواخر سال جاری میلادی در دسترس علاقه‌مندان قرار می‌گیرد. این انیماتور ژاپنی محبوب علاوه بر مشارکت در تأسیس استودیو جیبلی (Ghibli) برخی از تحسین‌شده‌ترین فیلم‌های انیمیشنی تاریخ سینما را در طول چهار دهه فعالیتش در عرصه‌ی انیمیشن‌سازی ساخته است (میازاکی با این‌که حدوداً دو سال پیش اعلام بازنشستگی کرد اما اخیراً خبر داد که در حال کار روی یک انیمیشن کوتاه رایانه‌ای است.)
بی‌تردید انتشار این مجموعه آثار میازاکی با عرضه‌ی یازده فیلم بلند او که همه با دست کشیده شده‌اند تجلیل و یادبود شایسته‌ای خواهد بود. این یازده عنوان عبارتند از: لوپین سوم: قلعه‌ی کاگلیوسترو، نائوسیکا از دره‌ی بادها، قلعه‌ای در آسمان، همسایه‌ی من توتورو، سرویس تحویل کی‌کی، پورکو روسو، شاهزاده مونونوکه، شهر اشباح (SpiritedAway)، قلعه‌ی متحرک هاول، پونیو و باد برمی‌خیزد.
علاوه بر این، مجموعه‌ی جدید شامل بخش‌ها و ویدئوهای ویژه‌ای هم خواهد بود، از جمله قسمت اول مجموعه‌ای تلویزیونی با عنوان «آفتاب یوکی» یا «YukiNoTaiyo» که در سال ۱۹۷۲ توسط میازاکی ساخته شد. قسمت‌هایی از سریال انیمه‌ای با نام «سامورایی کوچک» (AkadoSuzunosuk) هم در این مجموعه قرار خواهد گرفت که میازاکی استوری‌برد آن‌ها را آماده کرده است. از دیگر بخش‌های این مجموعه می‌توان به نسخه‌ی کاملی از نشست مطبوعاتی ویژه‌ی بازنشستگی میازاکی و کتابی با عنوان «دوگانگی فوق‌العاده: نگاهی به آثار هایائو میازاکی» (The Great Dichotomy: Looking At The Works Of Hayao Miyazaki) اشاره کرد؛ کتاب به کاوش در مضامین و تکنیک‌های این کارگردان برجسته می‌پردازد و برخی از یادداشت‌ها و پیشنهادهای خلاقانه‌ی او برای هر فیلم را هم در بر می‌گیرد.
این مجموعه‌ی بلو.ری به صورت انحصاری از هفدهم ماه نوامبر ۲۰۱۵ در سایت آمازون در دسترس قرار می‌گیرد.

میازاکی