هنر و تجربه: فیلم سینمایی «حکایت عاشقی» به کارگردانی احمد رمضان‌زاده و تهیه‌کنندگی مسعود جعفری جوزانی با موضوع بمباران شیمیایی حلبچه به بخش «تمرکز بر سینمای منتخب جهان» سی‌ونهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم مونترال راه یافت.

حکایت عاشقی داستان یک عکاس ایرانی را روایت می‌کند که اولین نفری است که بعد از بمباران شیمیایی حلبچه به این شهر وارد می‌شود و از آن عکاسی می‌کند؛ بهرام رادان، قطب‌الدین صادقی و بهمن زرین‌پور از بازیگران این اثر هستند. حکایت عاشقی اولین بار در بخش مسابقه سی‌‌وسومین جشنواره فیلم فجر روی پرده رفت و از طرف هیئت داوران، دیپلم افتخار بهترین بازیگری نقش مکمل مرد به آن تعلق گرفت.

سابق بر این اعلام شده بود که «اعترافات ذهن خطرناک من» به نویسندگی و کارگردانی هومن سیدی و «دوران عاشقی» ساخته علیرضا رئیسیان نیز در همین بخش به نمایش درمی‌آیند.تمرکز بر سینمای منتخب جهان مهمترین بخش جشنواره بین‌المللی فیلم مونترال بعد از بخش اصلی رقابت بین‌الملل به شمار می‌رود که فیلم‌های شاخصی از سینمای جهان در آن به نمایش درمی‌آید.

سی و نهمین جشنواره فیلم مونترال کانادا از تاریخ ۲۷ آگوست تا ۷ سپتامبر ( ۵ تا ۱۶ شهریور) برگزار می‌شود. فیلم «محمد رسول الله (ص)» ساخته مجید مجیدی کارگردان سرشناس ایرانی به عنوان آغازگر این رویداد سینمایی انتخاب شده است.