هنروتجربه:امروز (۱۲ مرداد ۱۳۹۴) صفحات فرهنگ و هنر مطبوعات کشور به سینمای تجربی پرداخته‌اند که در زیر مروری کوتاه بر آن‌ها خواهیم داشت:

«فراخوان شرکت در نهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران «سینماحقیقت» منتشر شد. » این خبری است که خبرگزاری‌های ایسنا و فارس به آن پرداخته‌اند. بازنمایی تاریخ و فرهنگ جامعه‌ی ایرانی- اسلامی؛ صیانت از هویت ملی مبتنی بر انگاره‌های دینی و ایرانی؛ تقویت سینمای مستند خلاق ایران؛ بیان نسبت سینمای مستند با واقعیت‌های اجتماعی؛ آشنایی فیلم‌سازان کشور با تحولات نوین سینمای مستند جهان؛ توجه به اهمیت اقتصاد سینمای مستند با تاکید بر رفع موانع تولید، توزیع و نمایش این آثار در عرصه‌های داخلی و خارجی، از اصول و اهداف این جشنواره است. زمان برگزاری جشنواره ۲۲ تا ۲۸ آذرماه ۱۳۹۴ است.

ایرج رامین‌فر، طراح صحنه و لباس در گفت‌وگو با روزنامه هنرمند در پی برخی حواشی پیرامون ساخت فیلم توسط یکی از کارگردانان فیلم اولی سینمای ایران با تاکید بر عدم ذکر نام فیلم مربوطه عنوان کرد:« دیگر تحمل کار کردن در این فضا را ندارم. وقتی قرار است ساخت فیلمی انجام شود صرف نظر از دلایل موجهی که دارد چرا این پروژه به نتیجه نمی‌رسد و متوقف می‌شود. متاسفانه باید بگویم مشکل اصلی سینما خود ما اهالی سینما هستیم که هیچ قانونمندی در کارمان نیست. »

همچنین روزنامه صبا نیز از آغاز پیش تولید فیلم تازه مهرداد غفارزاده به نام «روزهای مرد مرده» خبر داد. محمود فلاح، تهیه‌کننده این فیلم با اعلام این خبر عنوان کرد:« در حال حاضر منتظر پاسخ جلسه نهایی فارابی که این هفته برگزار خواهد شد هستیم تا بخشی از بودجه باقی مانده فیلم توسط این بنیاد تامین شود. » غفارزاده که پیش از این فیلم «دریا و ماهی پرنده» را ساخته است و در جشنواره سی‌وسوم قیلم فجر در بخش هنروتجربه به نمایش درآمده، آن را در گروه هنروتجربه در نوبت اکران دارد.همچنین این فیلم در جشنواره مسکو برنده دیپلم افتخار فیلم برگزیده منتقدان شد.