هنر و تجربه: هادی آفریده اعلام کرد همه آثار مستندش را برای پخش به تلویزیون واگذار می‌کند.  این تصمیم آفریده در پی انتقادهایی است که بعد از پخش مستند «چنارستان» او نسبت به فیلم و شبکه مستند صورت گرفت.

این مستندساز در پی نمایش مستند «چنارستان» از شبکه مستند، با اعلام این خبر مطرح کرد: «تصمیم دارم نسخه تلویزیونی تمام فیلم‌های مستندی که تا به امروز تولید کرده‌ام را مجدد تدوین و با فرمت قابل پخش و به صورت رایگان در اختیار صدا و سیما جمهوری اسلامی ایران بگذارم تا اگر مدیران این شبکه‌های تلویزیونی مایل بودند این آثار را پخش کنند. این کار در همه جای دنیا مرسوم و مفید است که پس از اکران‌های جشنواره‌ای نسخه تلویزیونی آثار تهیه شود.»

نمایش مستند «چنارستان» که خیابان ولیعصر و اتفاقات تاریخی آن را از ابتدای آن در میدان راه‌آهن تا انتها در میدان تجریش بررسی می‌کند، با انتقاداتی مواجه شده بود. شبکه مستند سیما در پاسخ به این انتقادات بیانیه‌ای منتشر کرد که در این بیانیه نوشته شده بود: «خوش‌حالیم از اینکه مستند «چنارستان» را دیده اید و متشکریم از این‌که انتقاد کرده‌اید. اما مراقب باشید «قضاوت» نکنید، چون در این صورت، خود قابل انتقاد می شوید. قضاوتی که بر اساس «برداشت های غلط، سلیقه ای و جهت دار» از یک مستند به ذهن متبادر شده و آن را در ستایش از روح خاندان پهلوی! تفسیر کرده اند، گناهی است که در زمره حق الناس و تشویش اذهان عمومی از باب قضاوت بی جا صورت گرفته است.»

آفریده اعلام کرده چون تهیه‌کننده تمام فیلم‌هایش نهادهای دولتی هستند نمایش آن‌ها در تلویزیون بی‌اشکال است. «این آثار محصولات فرهنگی و مفیدی هستند که هدف از تولیدشان فقط حضور در جشنواره‌ها نبوده است و برای دیده شدن وسیع تولید شده‌اند و بهترین مکانی که می‌شود، فیلم‌های مستند را عرضه کرد در شبکه‌های تلویزیونی است. پخش آثار جذاب سینمای مستند ایران موجب بالا رفتن نگاه فرهنگی و نشاط عمومی می شود و ارتباط کم رنگ بخش بزرگی از جامعه با رسانه‌های داخلی را ترمیم می‌کند.»

آفریده علت این تصمیمش را بازخورد بسیار مثبت مخاطبین در جامعه و فضای مجازی نسبت به پخش نسخه تلویزیونی مستند چنارستان از شبکه مستند سیما اعلام کرده است.

«چنارستان» آخرین فیلمی‌‌‌‌‌‌‌ است که زنده یاد مرتضی احمدی در آن حضور دارد. همچنین چهره های دیگری چون کامران عدل، دکتر احمد نادعلیان، علی دهباشی، حوری اعتصام، عین‌الهد کیوان‌شکوه، حسن میرزاعلی، اسکندر مختاری، سعید سادات‌نیا، امیر ‌انوش‌فر، ایرج حسابی، نوا توکلی‌مهر و… نیز در کار حاضر هستند و درباره موضوع سخن گفته اند.

برچسب‌ها: