هنر و تجربه: نشست خبری فیلم «یحیی سکوت نکرد» ساعت گذشته در کافه کتاب نشر ثالت برگزار شد.

به گزارش سایت هنر و تجربه این نشست خبری با حضور فاطمه معتمد آریا، کاوه ابراهیم‌پور، تینا پاکروان، ماهان نصیری و اصحاب رسانه به بحث پیرامون فیلم پرداختند. اجرای نشست را محمدرضا مقدسیان برعهده داشت. مسعود فروتن، سیامک احصایی و کامبیز درم‌بخش نیز از جمله میهمانان ویژه این نشست به شمار می‌آمدند.

در ابتدای این نشست معتمدآریا  یحیی سکوت نکرد را فیلمی گرم و دلنشین در سابقه کاری خود توصیف کرد: «این فیلم پیش از آن که تجربه شخصی یک کارگردان  کار اولی باشد، فیلمی عاطفی است. به جرات می‌توانم بگویم یکی از کم‌غلط‌ترین فیلم‌نامه‌هایی بود که در این سال‌ها با آن برخورد داشتم. اشتیاق تلاش کارگردان و گروه فیلم‌سازی جوان آن  نتیجه خوبی به دنبال داشته است.»

هم‌چنین معتمدآریا در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر این که نظرش درباره اکران فیلم یحیی سکوت نکرد در گروه هنر و تجربه چیست، این گونه پاسخ داد: «از نظر من یحیی سکوت نکرد در بهترین جای ممکن در حال اکران است. چرا که توقعات مخاطبان آن ورای اتفاقات معمول سینمای ایران است و در نتیجه به دنبال تفاوت هستند. وقتی شنیدم که فیلم قرار است در این گروه به اکران برسد، شاید بیش از هرکس دیگری خوشحال شدم.»

معتمدآریا در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگاری دیگر راجع به پخش نشدن تصویرش در تیزرهای تلویزیونی پاسخ داد: «صحبت در این باره دیگر شبیه یک شوخی شده است. اتفاقا در این سال‌ها در صحبت با مدیران صدا و سیما همیشه می‌گفتم که صدا، تصویر و اسم مرا ممنوع کنید، اما اجازه دهید  فیلم‌ها تبلیغ شوند.»

او در عین حال گفت: «به هرحال هرکسی مدیون جایی است که از آن آمده است. من در تلویزیون رشد کردم و معروف شده‌ام، اما این بی‌وفایی نه از سوی من که از طرف خود صدا و سیما صورت گرفته است.»

معتمد آریا در بخش دیگری از صحبت‌هایش حضور ماهان -نصیری بازیگر خردسال فیلم- را یک اتفاق خاص عنوان کرد: «این کودک بازیگری استثنایی است  و از نظر دریافت‌های هوشی و دقت به ظرافت‌های بازی منحصر به فرد است. به طور مثال در سکانس نانوایی شاهدیم در یک لحظه چگونه عاشق لیلا شد و این را در بازی‌اش می‌بینیم. در ذات خود این کودک جاذبه‌ای وجود دارد که ما را از نظر عاطفی به یکدیگر نزدیک کرد.»

معتمد آریا هم‌چنین در خصوص نقش عمه نیز توضیح داد: «عمه شخصیتی چندگانه دارد و این اولین باری نبود که با چنین شخصیتی مواجه می‌شدم. هرکدام از ما  یک لایه نداریم و شاهدیم که عمه نیز علیرغم ظاهر خشک و خشن‌اش درونی متفاوت دارد.»

او هم‌چنین درباره گریم نقش عمه نیز این گونه گفت: «در جریان چهره‌پردازی با کارگردان به توافقی نرسیده بودیم، طی صحبت‌ها با گریمور کار(ایمان امیدواری)، پیشنهاد او را درباره چهره عمه پذیرفتیم و در نهایت دیدم که طراحی کنونی تا چه اندازه تفاوت ایجاد کرده است.»سپس یکی دیگر از خبرنگاران از معتمد آریا  این پرسش را مطرح کرد که چه چیزی در بازی او باعث شده که بازیگر محبوب کارگردان‌ها باقی بماند، در حالی که بسیاری از بازیگران زن در سن او رفته رفته کم‌کار می‌شوند و او چنین پاسخ داد: « البته خلاف این موضوع نیز بسیار دیده شده است. جمیله شیخی و رقیه چهرآزاد تا سال‌های پایانی عمرشان به خوبی فعالیت می‌کردند و مورد توجه کارگردانان بودند. در سینمای ایران برای سن من هم‌چنان نقش هست و البته خودم نیز سعی کرده‌ام این چرخه را بگردانم.»

یکی دیگر از اصحاب رسانه اظهار نظری درباره فعالیت معتمدآریا در سال‌های گذشته کرد. از نظر این روزنامه‌نگار فیلم‌های اخیری که او بازی می‌کند، نقش‌های خاصی‌اند که تمایل به هنر و تجربه دارند. معتمدآریا در واکنش به صحبت‌های او این گونه گفت: « از ابتدای فعالیت کاری خود- از جدال تا یحیی سکوت نکرد- هیچ‌گاه به طور هم‌زمانم بر سر چندکار نبوده‌ام. هیچ‌کدام از نقش‌هایی که بازی کرده‌ام غیرخاص نبوده است و در عین حال دو نقش شبیه به هم نیز نداشته‌ام. تنها می‌توان به شباهت‌هایی میان نقش‌هایم در دو فیلم عینک دودی و همسر اشاره کرد که آن‌ها نیز هرکدام از طبقه و قشرهای متفاوتی هستند.»

ابراهیم پور : نباید فقط فرمول‌های جواب‌پس‌داده را تکرار کنیم

کاوه ابراهیم‌پور – کارگردان فیلم- نیز در بخشی از صحبت‌های خود معتمدآریا را بازیگری فوق‌ ستاره توصیف کرد : «هرکس به جای فاطمه معتمدآریا در این فیلم بازی می‌کرد، شاید فیلم امروز چندپله پایین‌تر قرار می‌گرفت.»

او هم‌چنین با ابراز رضایت از اکران فیلم خود در گروه هنر و تجربه، افزود: «فیلم‌سازی که به سوی هنر و تجربه می‌رود، می‌داند که از سینمای تجاری و بدنه فاصله گرفته است. ما رسالت داریم فرهنگ ملت را حتی شده خیلی اندک بالاتر ببریم نه این که فقط فرمول‌های جواب‌پس‌داده را تکرار کنیم.»

ابراهیم‌پور در ادامه اضافه کرد: «به دنبال این بودم که یک داستان را به خوبی تعریف کنم. به هیچ عنوان به فروش فکر نمی‌کردم و حالا از اتفاق هنر و تجربه رضایت دارم. به هرحال این گروه جریان نوپایی است و تعداد سالن‌های کمی دارد. از طرفی مردم هنوز به سیستم چرخشی اکران آشنایی ندارند. حتی در میان اطرافیان خود من نیز عده‌ای وجود دارند که نمی‌دانند هنر و تجربه چیست. می‌توان این مشکل را با تبلیغات بیشتر بر طرف کرد و مخاطبان بیشتری را به سوی  این سینمای محترم جذب کرد.»

IMG_20150804_135319

تینا پاکروان : نتیجه کار خستگی‌ها را از بین برد

در ادامه تینا پاکروان (تهیه کننده فیلم) با اشاره به این که یحیی سکوت‌ نکرد تجربه‌ای متفاوت در رزومه کاری اوست گفت: «تجربه کار با گروهی مستقل و سرمایه‌گذاری مستقل، در کنار هم‌دلی و برنامه‌ریز باعث شد که در نهایت با دیدن نتیجه کار خستگی را از تن همه گروه در برد.» او در ادامه اضافه کرد: «کاوه ابراهیم‌پور هم‌کلاسی و دوست قدیمی من بوده است و حالا توانسته است فیلم قابل دفاع یحیی سکوت نکرد را بسازد. همواره به نگاه انسانی و آینده‌ روشن او اعتماد دارم.»

در پایان مجری نشست از ماهان نصیری خواست تا از تجربه بازی در کنار فاطمه معتمد آریا و ایفای نقش یحی بگوید. این بازیگر خردسال این گونه پاسخ داد:« بازی در کنار خانم معتمدآریا دلگرم‌کننده است. با این که بار اولی بود که بازی می‌کردم، با گروه بسیار خوبی کار کردم.»

در حاشیه این مراسم فاطمه  معتمدآریا به سوال خبرنگاری که وضعیت نمایش و اکران فیلم‌های به نمایش درنیامده او را جویا شد، پاسخ داد: «فیلم‌هایی نظیر پریناز و صدسال به این سال‌ها و نیلوفر هیچ‌کدام توقیف نشده است. بلکه تنها اجازه نمایش ندارند. خیلی از این فیلم‌ها نه برای مخاطب خطرناک است و نه موضوع حساسیت برانگیزی دارد. اگر کمی صبورتر باشیم فکر می‌کنم به زودی آن‌ها نیز به اکران برسند.»

او هم‌چنین بخشی از این مشکل را به خاطر عدم پیگیری برخی تهیه‌کننده و کارگردان‌ها دانست و در عین حال افزود: «بخشی از این حساسیت‌ها نیز به خاطر نگاه و نقد شخصی که با فیلم برخورد می‌کند و آن را نگه می‌دارند. نمی‌توان در خصوص سیاست‌گذاری‌ها چندان صحبت کنم اما همواره دوست دارم هر فیلمی که کار کرده‌ام به نمایش درآید.»

IMG_0809ابراهیم پوریحیی سکوت نکرد