هنر و تجربه: مارک دوپلاس و جی دوپلاس دو برادر و از معروف‌ترین فیلم‌سازانی هستند که آثار مستقل کم خرج می‌سازند و نام آن‌ها در میان سردمداران سبک فیلم‌سازی مامبلکور (نوعی فیلم‌سازی کم خرج مبتنی بر رئالیسم) نیز قرار دارد.این دوبرادر علاوه بر فیلم‌سازی، به شکل‌گیری و تولید آثار مستقل از کارگردانان گمنام دیگر هم کمک می‌کنند و تاکنون نام آن‌ها با تولید فیلم‌های موفقی چون «شبانه»، «نارنگی»، «اسکلت‌های دوقلو»، «امنیت تضمین نیست»، «تعطیلات خانواده منسون» و غیره گره خورده‌است.فیلم‌سازی جریان‌ساز و مبتنی بر سبک دوپلاس‌ها منجر شده تا شرکت تولید و پخش آنلاین نت‌فلیکس، قراردادی برای حمایت از ۴ فیلم بعدی این دو برادر منعقد کند و کانال معتبر «اچ بی او» هم سال گذشته ساخت سریال «دورهمی» خود را به آن‌ها بسپارد.

سخت کوشی و شیوه خاص کار آن‌ها درس‌هایی را به فیلم‌سازان تازه‌کار می‌دهد که تعدادی‌شان را مرور می‏‌کنیم.

۱ – سبک و فرمول خود را ادامه دهید

اگر فیلمی ساخته‌اید و مورد تحسین قرار گرفته، سبک همان فیلم را را در اثر بعدی‌تان ادامه دهید. این‌بار چشم‌های بیشتری به دنبال فیلم جدید شما هستند و میل دارند تا اثری در راستای فیلم قبلی‌تان را ببینند. اما یادتان باشد کپی از کار سابق ارائه ندهید. برادران دوپلاس هم بعد از موفقیت «با جان آشنا شوید»، در «صندلی بادی» همان سبک را ادامه دادند.

۲ – درس‌های یک شکست را خوب یاد بگیرید

دوپلاس‌ها بعد از شکست سنگین فیلم اول‌شان «وینس دل ریو»، به لحاظ مالی ورشکست شدند و حتی به قابلیت‌های فیلم‌سازی خود نیز شک کردند. اما به جای تسلیم شدن، به سبک فیلم‌سازی بسیار ارزان، سریع و مبتنی بر شخصیت (در عوض اتکا به بودجه) رو آوردند. «با جان آشنا شوید» به همین شکل و در مدت زمان هفت دقیقه ساخته شد که در جشنواره ساندنس هم پذیرفته شد.

۳ – برای ساخت فیلم‌ منتظر چراغ سبز یا دستمزد کلان نباشید

مارک دوپلاس در سخنرانی اخیر خود در جشنواره جنوب از جنوب غربی گفت :«کسی با دعوت‌نامه سراغ شما نمی‌آید. منتظر آن نمانید. خودتان دست بجنبانید و برای ساخت فیلم‌تان اقدام کنید.»

۴- استعداد دیگر فیلم‌سازان را شکوفا کنید

برادران دوپلاس به جای این‌که فقط روی پروژه‌های خودشان تمرکز کنند، به فیلم‌سازان مستقل و مستعد دیگر کمک کردند تا بتوانند ایده خود را به فیلم تبدیل کنند. فیلم‌سازانی همچون پاتریک برایس («خزیدن» و «شبانه»)، هانا فیدل («۶ سال») و جی دیویس («تعطیلات خانواده منسون»). برخلاف فیلم‌های جریان اصلی که باید زمان زیادی را برای اکران انتظار بکشند، دوپلاس‌ها تلاش می‌کنند تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن آثار تولیدی‌شان را در معرض دید مخاطبان بگذارند و برای این کار اگر سالن‌های سینما راه را ببندد به شبکه‌های پخش خانگی یا آنلاین نت فلیکس و غیره متوسل می‌شوند.

۵- هر طور شده فیلم‌تان را نشان دهید؛ حتی از تلویزیون

مارک دوپلاس حرف جالبی می‌زند :«هر فیلمی ارزش ۱۴ دلار پول برای سینما رفتن ندارد. هم‌چنین هر فیلمی آنقدر کیفیت ندارد تا ۱۰ دلار برای دی وی دی آن بپردازید یا اجاره‌اش کنید. برخی از فیلم‌های ما در سینما اکران شد اما در فروش دی‌وی‌دی، سود چند برابری کرد و در فروش آن در نت‌فلیکس، خارق العاده عمل کرد. یعنی برخلاف تصور رایج، در پخش آنلاین، بیشتر از فروش فیلم در سینما پول درآوردیم. ما از این به بعد فیلم‌هایمان را از این طریق پخش می‌کنیم. ما می‌خواهیم فیلم‌مان دیده شود، نحوه پخش آن اهمیتی ندارد.» در واقع درس پنجم آن‌ها این است که مهم نیست، فیلم را کجا نمایش می‌دهید. مهم این است که بالاخره به نحوی مخاطب آن‌را ببیند.