هنر و تجربه: پدرو آلمادوار کاگردان برنده اسکار اسپانیایی که قرار است فیلمی به کارگردانی اصغر فرهادی را تهیه کند، این کارگردان ایرانی را ستایش کرد و او را از معدود فیلم‌سازانی خواند که هنوز با فیلم‌هایش در مورد روابط خانوادگی، حرف‌هایی برای گفتن دارد.

به گزارش روزنامه شرق ماه پیش اعلام شده، که آلمادوار و فرهادی که سال ۲۰۱۲ رقیب یکدیگر برای کسب جایزه گلدن گلوب بودند فیلم جدیدی را با همکاری یکدیگر خواهند ساخت. آلمادوار، کارگردان، فیلم‌نامه‌نویس و تهیه‌کننده اسپانیایی است که «همه‌چیز درباره مادرم» (۱۹۹۹) و «با او حرف بزن» (۲۰۰۲) ازجمله معروف‌ترین آثارش به‌شمار می‌روند و با فیلم همه‌چیز درباره مادرم، جایزه اسکار بهترین فیلم خارجی را به‌دست آورده است. او به‌همراه برادرش، آگوستین آلمادوار، کمپانی ساخت فیلمی با عنوان ال دسئو را تأسیس کرده‌اند که یکی از پروژه‌های سینمایی بعدی آن، ساخت فیلمی است که آلمادوار تهیه‌کننده آن بوده و اصغر فرهادی هم کارگردانی‌اش را برعهده دارد. بازیگران این فیلم از میان هنرپیشگان آمریکایی و اسپانیایی انتخاب شده‌اند. قصه فیلم نیز به زبان انگلیسی و اسپانیولی روایت خواهد شد.

البته طبق اخبار منتشر شده، فرهادی ظاهرا قصد دارد پیش از سفر به اسپانیا و همکاری با آلمادوار، هفتمین فیلم سینمایی خود را در ایران کلید بزند و قرار است یکی از طرح‌های نوشته‌شده‌اش را به‌زودی در کشورمان جلوی دوربین ببرد.

همکاری آلمادورا و فرهادی در یک فیلم درحالی صورت می‌گیرد که کارگردان اسپانیایی در متنی که در وب‌سایت ال دسئو منتشر کرده، در مورد فرهادی چنین می‌نویسد:« یکی از روزها اصغر فرهادی به دیدن ما آمد. ما قبل از آن در سال ٢٠١١ از نظر نامزدشدن در جوایز بین‌الملل با هم سهیم بودیم و در بسیاری از موارد در یک فهرست قرار داشتیم. شرکت سونی‌کلاسیک نیز اقدام به توزیع فیلم‌هایمان کرد. آن سال جدایی نادر از سیمین یکی از مهم‌ترین‌های جایزه گلدن‌گلوب بود. این اتفاق‌ها باعث شد دوستی ما پیوند بخورد.»

آلمادوار در مورد فیلمی که قرار است با فرهادی بسازد، اضافه می‌کند: «فرهادی نوشتن پروژه بعدی خود را به پایان برده است و داستان این فیلم در اسپانیا اتفاق می‌افتد. او به محل فیلم‌برداری ما آمد تا در مورد فیلم صحبت کند».

فیلم فرهادی قرار است به صورت مشترک از سوی آلمادوار و یک تهیه‌کننده فرانسوی با عنوان «ممنتو» که تهیه‌کنندگی «گذشته» را نیز انجام داده بود تولید شود: «درحال‌حاضر این تمایل هست که به صورت مشترک با تهیه کننده فرانسوی، تهیه فیلم را انجام دهیم». این کارگردان در بخش پایانی نوشته‌‌اش، ضمن اظهار امیدواری از موفقیت در پروژه جدیدش با فرهادی، می‌نویسد: «من یکی از بزرگ‌ترین تحسین‌کنندگان سینمای فرهادی هستم. او یکی از معدود نویسندگان معاصر است که هنوز حرف‌هایی در مورد روابط خانوادگی برای گفتن دارد».