هنروتجربه: امروز (۱۷ مرداد ۱۳۹۴) مصادف با روز خبرنگار در  صفحات فرهنگ و هنر مطبوعات کشور خبرهایی مرتبط سینمای تجربی می‌بینیم که در زیر مروری کوتاه بر آن‌ها خواهیم داشت.

روزنامه افکار و خبرگزاری ایلنا خبر اکران فیلم «ذوب شدن پادشاه» به کارگردانی هوتن زنگنه‌پور از هفتم شهریور ۱۳۹۴ را منتشر کرده‌اند.

روزنامه هنرمند با کیارش اسدی‌زاده کارگردان فیلم «گس» گفت‌وگویی داشته است. اسدی‌زاده در این گفت‌وگو درباره واکنش مخاطبان غی ایرانی به فیلم گس می‌گوید  :«زن‌های فیلم گس برای مخاطب اروپایی بسیار جالب بودند و باور نمی‌کردند که زن‌های ایرانی اینقدر مستقل باشند و روی پای خود بایستند و حاضر باشند حق خود را بگیرند. »

روزنامه مردم سالاری نیز نقدی بر فیلم «اعترافات ذهن خطرناک من» منتشر کرده است. در این یادداشت آمده است:« اعترافات ذهن خطرناک من نوشته و به کارگردانی هومن سیدی از آن آثاری است که شاید از تماشایش لذت نبرید اما نمی‌توانید نادیده‌اش بگیرید. بازی‌های اغلب خنثی و بی حسی بازیگران اصلی کاملا با این فضا همخوانی دارد و گاه تضاد جذابی با بازی‌های پرشورتر بازیگران نقش‌های مکمل، مخصوصا بابک حمیدیان در یک نقش کوتاه، به وجود می‌آورد. سیامک صفری، نگار جواهریان، عباس غزالی، رویا نونهالی و سایر بازیگران در نقش‌هایشان خوب جا می‌افتند، موسیقی به اندازه‌ای از پیمان یزدانیان آن‌ها را دنبال می‌کند و دوربین پیمان شادمانفر بازیگران را در کادرهای درستی قرار می‌دهد. »

همچنین خبرگزاری فارس گفت‌وگویی با ابوذر پورمحمدی، یکی از تهیه‌کنندگان  تهیه‌کننده فیلم «اشیا…» منتشر کرده است. در این گفت‌وگو آمده است:« دوست نداشتیم کار اولمان به ارگان‌ها دولتی گره بخورد چون علاقه‌مند بودیم فیلم‌نامه را آن طور که صلاح است بسازیم نه آن طور که دیگران صلاح می‌دانند. در بخش خصوصی کار کردن این نیاز را ایجاد می‌کرد که بر پروژه‌ای کار کنیم که کم هزینه تر باشد ضمن اینکه در کار اول نمی‌شد به سراغ تولید مثلا «شیار۱۴۳» رفت که پروداکشن به مراتب سنگین تری داشت. این شد که «اشیاء…» را انتخاب کردیم. »

این تهیه کننده با اشاره به اینکه ترجیح‌شان این بود که «اشیاء…» اکران شود و سپس به سراغ «شیار۱۴۳» بروند خاطر نشان می سازد: «اشیاء..» در جشنواره سی و یکم فیلم فجر در بخش فیلم اولی‌ها به نمایش درآمد و اتفاقا بازخوردهای مثبتی را هم دریافت کرد اما مشکل اینجا بود به اکران که رسیدیم چون کارگردان فیلم و تهیه کنندگانش جوان بودند و هنوز در سینما این قدر شناخته نشده بودیم این شد که نتوانستیم فیلم را به موقع اکران کنیم. »

وی ادامه می دهد: «راحتتان کنم ما سعی زیادی کردیم که برای «اشیاء…» پخش کننده پیدا کنیم و شده در گروه آزاد آن را اکران کنیم اما نگاههای کلیشه پخش کننده که فقط بر مداری ثابت می‌چرخد باعث شد نتوانیم در این امر موفق باشیم. »

پورمحمدی می افزاید: «جالب اینجا بود که در داخل مجال اکران نیافتیم اما در جشنواره های خارجی توانستیم موفقیتهای قابل توجهی را به دست آوریم. حضور جشنواره ای مان از جشنواره شانگهای شروع شد و بازخورد مثبتی که از این جشنواره گرفتیم باعث شد جشنواره های دیگر هم به ما روی خوش نشان دهند.»