هنر و تجربه: هشتمین جایزه گروه ملقب به «اتحاد مستند» که این بار بر خلاف سال‌های گذشته به جای جشنواره کن در جشنواره لوکارنو اهدا می‌شد به مستند «سرزمین مادری» اثر عباس فاهدل کارگردان عراقی- فرانسوی رسید.

این مستند ۵ ساعته به زندگی مردم عراق، قبل و بعد از حمله آمریکا می‌پردازد و دو بخش دارد؛ اولین بخش قبل از هجوم ارتش آمریکا و دومی بعد از آن. جایزه این بخش، پنج هزار دلار پول نقد بود که به فاهدل، کارگردان سرزمین مادری رسید.

هفت جشنواره مستند اروپایی (شامل جشنواره‌های مستند کپنهاگ،لایپزیگ، مارسی، پلانت، جلاوا، ویژنز دو ریل نیون و داکلیسبوآ) گروه «اتحاد مستند» را تشکیل می‌دهند و هدفشان ارتقای ژانر مستند و تبلیغ مستندهای خلاقانه و باکیفیت است. مستند سرزمین مادری نیز که جایزه اتحاد مستند را به خود اختصاص داده برگزیده جشنواره ویژنز دو ریل سوییس است. این گروه امسال برای این که جایزه سالانه مشترک خود را ارزش بیشتری بگذارند، اعلام آن و تقدیر از بهترین مستند را به خاطر تقویم شلوغ جشنواره کن، از این جشنواره بیرون آورده و لوکارنو را مقصد جدید خود اعلام کرده‌ بودند.

هیات داوری این جایزه را جمعی از منتقدین فیلم اروپایی از جمله کریستین جانگن از سوییس، پیوتر ژرکاوسکی از لهستان، آنت والتر از آلمان و توماس استژکال از جمهوری چک تشکیل می‌دهند.

مستند «معطل در کانتون» از دانمارک (نماینده کپنهاگن)، «توهم» از پرتغال (نماینده داکلیسبوآ)، «من از مردم هستم» از فرانسه (نماینده جلاوا)،«جن زده» از دانمارک (نماینده مارسی)، «همه چیز می‌سوزد» از آمریکا (نماینده لایپزیگ) و «قدم زدن زیر آب» از انگلیس (نماینده پلانت) دیگر نامزدهای کسب جایزه در این بخش بودند.