هنر و تجربه :فیلم‌سازی از بسیاری جهات یک چالش است. برنامه‌ریزی و مرحله‌ی «پیش از تولید»، نورپردازی و فیلم‌برداری، و در نهایت سپردن راش‌ها به تدوین گر و سر هم کردن مصالح در اتاق تدوین. اما پیش از این‌که وارد روال فیلم‌سازی شوید و فیلمی بسازید، باید ایده‌ای داشته باشید؛ آن هم ایده‌ای که ارزش زمان و تلاش قابل‌توجهی را داشته باشد که صرف ساختن یک فیلم می‌شود. این موضوع  برای خیلی‌ها یک مشکل و معضل بزرگ است و یکی از سخت‌ترین بخش‌های فیلم‌سازی. واقعاً کسی نمی‌خواهد وقتش را صرف داستان‌های احمقانه و بدون جذابیت یا ایده‌هایی کند که برایش قابل‌لمس و در مجموع دریافتنی نیست. کاملاً مطمئن باشید که شما هم دوست ندارید وقت دیگران را با چنین ایده‌های معمولی هدر بدهید. از این رو چه‌طور می‌توان همیشه به ایده‌های خوب رسید و دست خالی نماند؟ در این‌جا چند توصیه‌ی جمع‌وجور ارائه کرده شده است که احتمالاً می‌توانند در کم‌ترین زمان ممکن شما را به ایده‌های ارزشمندی برای ساختن فیلم کوتاه برسانند.

۱- برنامه‌ی روزانه

نوشتن و ایده‌آفرینی را به کاری همیشگی و روزانه تبدیل کنید و مثلاً روزی ده دقیقه از وقت‌تان در صبح یا پیش از خواب را به این کار اختصاص دهید. این عادت می‌تواند فوق‌العاده باشد و نتایج قابل‌توجهی را برای شما به همراه داشته باشد. حتی اگر سه‌چهارم ایده‌های شما به هیچ دردی نخورند، هم‌چنان مصالح خوبی برای شما باقی می‌ماند.

۲- آن‌چه می‌دانید روی کاغذ بنویسید

الهام گرفتن از تجربه‌های شخصی‌تان راه تضمین‌شده و شکست‌ناپذیری برای خلق سناریوهای باورپذیر و شخصیت‌های قوی و موثق است. در گذشته‌تان کاوش کنید و از خودتان بپرسید که آیا موردی هست که بتواند مبنای یک فیلم قرار بگیرد. البته معنی این کار این نیست که باید درباره خودتان فیلم زندگینامه‌ای بسازید؛ در عوض از تجربه‌های‌تان برای ایده‌های مختلفی استفاده کنید که به دست می‌آورید.

۳- بازی نقیض

یک ایده شناخته‌شده را بگیرید و آن را معکوس کنید. این راه بازیگوشانه‌ای برای رسیدن به ایده‌ها و الهام‌های بکر و ناگهانی است.

۴- فیلم ببینید

این کار توضیح چندانی نیاز ندارد و بدیهی است که مصرف‌کننده‌ی خوب آثار هنری بودن، شما را به هنرمند بهتری تبدیل می‌کند. این کار برای من خیلی خوب جواب داده است. در ضمن این موضوع را هم در ذهن داشته باشید که ایده‌های بسیار کمی واقعاً اریژینال هستند. در خصوص استفاده از ایده‌های دیگران احساس بدی نداشته باشید چون می‌توانید تأثیر خودتان را روی آن بگذارید. واقعاً بعید نیست فیلم‌سازانی که از آثارشان الهام می‌گیرید همین کار را انجام داده باشند.

۵- دفتر یادداشت جادویی

ایده‌ها اغلب در بدترین شرایط به ذهن شما می‌رسند: زیر دوش، وقتی با دوستان‌تان بیرون رفته‌اید، وقتی غذا می‌پزید و… لازم نیست حتماً یک دفتر یادداشت واقعی همراه داشته باشید، بلکه هر راهی برای ضبط و ثبت فوری ایده‌ها مؤثر خواهد بود. مثلاً می‌توانید از ابزارهای یادداشت‌برداری گوشی همراه‌تان بهره بگیرید یا از نرم‌افزارهای ضبط صدا استفاده کنید.

۶-پژوهش

تحقیق درباره موضوعی را شروع کنید که به آن علاقه‌مندید. در جریان این کار به احتمال قوی با واقعیت‌ها و سناریوهای جذابی مواجه خواهید شد که می‌توانند به ایده‌های سینمای تبدیل شوند.

۷- منابع‌تان را فهرست کنید

درست مثل فیلم‌سازان مستقل، منابع ما هم اغلب محدود هستند. با فهرست کردن منابع‌تان، چه لوکیشن‌های خاص یا تجهیزاتی که در اختیار دارید، می‌توانید به ایده‌هایی برسید که می‌توانید از عهده ساخت‌شان برآیید. این راه کاملاً واقع‌بینانه‌ای برای ساختن فیلم‌های کوتاه است.

۸-ساده بهتر است

برای ساخت فیلم‌های کوتاه اغلب بهتر است ایده به‌شدت ساده‌ای را انتخاب کنید. فکر کردن به پیرنگ‌ها و شخصیت‌های پیچیده را متوقف کنید و در عوض سعی کنید فیلمی را حول یک ایده ساده سروشکل دهید.

۹-کمی زندگی کنید

این توصیه در کنار پند شماره‌ی دو قرار می‌گیرد. به‌مراتب آسان‌تر است که درباره آن‌چه بنویسید که از آن اطلاع دارید و برای‌تان ملموس است؛ البته به این شرط که زندگی‌تان کمی جالب و جذاب باشد.